1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ycow [4]
2 years ago
5

Is the following inequality always, sometimes, or never true? Why 3+5x<5(x+1)

Mathematics
1 answer:
FrozenT [24]2 years ago
7 0
It is never true because there is no sum
You might be interested in
people ask me sometimes why can’t you do your homework and I say it’s because I help people with theres and they never help me :
shusha [124]

Answer:

6/6 6= 1

Step-by-step explanation:

may be this Is the ans sorry if l am wrong

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Name the property. a + b is a real number.*
Sati [7]

Answer:

Closure Property of Addition

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Alexander can earn money for the cans he recycles. Which of the following statements describes the variables in this situation c
Murrr4er [49]
I believe that your answer to this question would be "A" because the number of cans recycled don't depend on anything but the amount of money does. So your answer is "A"!!!! X) :D :)
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE ANSWER THE PIC BELOW
Dmitrij [34]

Answer:

3.7

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
A particular racing bicycle normally costs $3,000. If there is an 8.25% sales tax, what is the total price of the bicycle?
Alinara [238K]

Answer:$642

Step-by-step explanation:

Solution:

First, calculate the amount of sales tax by multiply the percent tax times the total cost:

0.07×600 =42

Next, add the amount of tax to the price of the computer:

600+42=642

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The Lovin lemon company sells a 4 gallon jug of lemonade for $24 dollars. The sweet and Sour company sells an eight pack of 1 qu
    11·1 answer
  • Shawn downloads movies at a base price of $2 per movie. If he downloads 5 movies, he will get a 25% discount. How much will Shaw
    10·1 answer
  • Camille bought 3 pounds of nuts for $10.35 what is the unit price per pound
    8·1 answer
  • Shwetha comes to the swimming pool once every 12 days. Vinnie comes once every 4 days and Olga comes once every 10 days. Last Mo
    11·1 answer
  • A certain quantity grows exponentially over time. The initial quantity at t = 0 is 1,000. The quantity grows by a factor of 3%.
    7·1 answer
  • Persamaan kuadraat dari x2+2x-24=0 buat dgn 2 cara
    14·1 answer
  • What is 34 ÷ 18 ? Explain your reasoning.
    13·2 answers
  • Order from least to greatest 7.003, 7.00301, 7.00294, 7.00289 →
    11·2 answers
  • What is x squared times x squared
    12·2 answers
  • Q
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!