Answer:
He is acting as a spokesperson.
Explanation:
According to Mintzberg, Spokesperson is the person who is responsible for representing company on a public forum and is not associated with management of companies core operation.
Answer:
keep producing as variable costs are being met.
Explanation:
A firm should shutdown in the short run if price is less than average variable cost. But since price is greater than the average variable cost, the firm should keep producing in the short run.
I hope my answer helps you
Answer:
Each product will be allocated with 38.30 dollars of manufacturing overhead as both takes 0.81 DLH
Explanation:
To calcualte the overhead rate we need to distribute the expected cost over the expected cost driver, in this case, labor hours:
(39,000 + 8,000) x 0.81 DLH = 38,070 labor hous
$1,800,000 overhead / 38,070 DLH = 47,281323877
the overhead per hour is $47.28
overhead per product:
47,281323877 x 0.81 = 38,29787234 = <u><em>38.30</em></u>
Answer:
- <em>The slope of the demand curve at point A is </em><u><em> </em></u><u>- $0.40/unit</u>
- <em>The slope of the demand curve at point B is </em><u>- $0.14/unit</u>
Explanation:
See the file attached with the figure corresponding to this question.
<em>The slope of a curve</em> at a given point is the slope of the line tangent to the curve at that point.
<em><u>Point A:</u></em>
The tangent line to the <em>demand curve at point A is</em> drawn and passes through the points (20, 34) and (45, 24).Then, the slope is:
- slope = rise / run = ΔP / Δq = $ (34 - 24) / (20 - 45) units
- slope = - $10 /25units = - $2/5units = - $0.40/unit.
The minus sign indicates the that price decreases when the quantity increases
<u><em>Point B:</em></u>
<em>The tangent line to the demand curve at point B</em> passes through the points (90, 12) and (140, 5).Then, the slope is:
- slope = rise / run = ΔP / Δq = $ (12 - 5) / (90 - 140) units
- slope = - $7 /50units = - $7/50units = - $0.14/unit.
Again, the negative sign indicates that when the number of units increase the price decreases.
The savings that would come from buying the wingtips
The classic, snazzy look that comes with wearing wingtips