1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kolbaska11 [484]
3 years ago
13

A large container holds 8 gallons of water. After 56 minutes the container only has 1 gallon of water left. At what rate is the

water leaking. gal/min​
Mathematics
1 answer:
Korvikt [17]3 years ago
4 0

Answer:

The rate at which water leaking is \frac{1}{8} gal/min.

Step-by-step explanation:

Given:

A large container holds 8 gallons of water.

After 56 minutes the container only has 1 gallon of water left.

Now, to find at what rate is the water leaking.

So, water leaked from the container = 8 gallons - 1 gallon = 7 gallons.

Time taken for leakage = 56 minutes.

<em>Now, to get the rate:</em>

\frac{Gallons\ of\ water\ leaked}{Time\ taken\ for\ leakage}

=\frac{7 gallons}{56 minutes}

=\frac{1 gallon}{8 minutes}

The rate = \frac{1}{8} gal/min.

Therefore, the rate at which water is leaking is \frac{1}{8} gal/min.

You might be interested in
4. I am a multiple of 7, I am between 50 and 70. Who could I
never [62]

Question 4.

The multiples of 7 are those numbers obtained from the product of 7 and a whole number.

The multiples of 7 between 50 and 70 are:

\text{ 56 and 63}

You could be 56 or 63

5 0
1 year ago
Write an equation in<br> y = mx + b form for<br> the line graphed.
Dimas [21]

Answer:

y=2x-5

explanation

m is gradient so rise over run and b is the y intercept which is -5

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
If I bought 4 cupcakes for $6, how much would each cupcake cost?
alekssr [168]
Hello! For this question, we are looking for the unit rate. To find the unit rate, all you have to do is divide the cost by the number of cupcakes bought. In this case that's 6/4. 6/4 is 1.5. There. Each cupcake costs $1.50.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which are the partial products of 3,706 × 4?
Mariulka [41]

Answer:

14824

Step-by-step explanation:

the product is 14824

8 0
3 years ago
Please help me this is important to my grade
defon

Answer:

C. x = 6

Step-by-step explanation:

2*6 + 4 = 16

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the approximate side length of a square game board with an area of 164 in2
    14·1 answer
  • Please help me for this question thx​
    7·1 answer
  • What’s 3/5 plus 3/5
    5·1 answer
  • What is the LCM of 1/3 and 2/5
    12·1 answer
  • What is an equivalent expression for 1.5(3x + 4) +0.25(6x + 8)?
    13·2 answers
  • Let f (x) = (1 − x)−1 and x0 = 0.
    11·1 answer
  • 1. Determine the discriminant and nature of roots of each quadratic equation.
    7·1 answer
  • Factor this trinomial completely. -12x^2+45x+12
    8·2 answers
  • HELP ME ASAP!!!!!!!!!!!!!!!!!
    8·1 answer
  • Provide an appropriate response.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!