1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mars1129 [50]
3 years ago
8

Jane wants to add chocolate chips to her trail mix. A 3-pound bag of chocolate chips costs $3.22. What is the unit price?

Mathematics
2 answers:
IrinaVladis [17]3 years ago
5 0

Answer:

$1.07 per bag

Step-by-step explanation:


klasskru [66]3 years ago
5 0

Answer:

Unit price is $ 1.073 ( approx )

Step-by-step explanation:

Unit price is the value of first quantity in one unit of second quantity,

Here,

The number of pounds = 3,

Cost price = $3.22

So,

\text{The unit price }=\frac{\text{Total price}}{\text{Number of pounds}}

=\frac{3.22}{3} ≈ $ 1.073

You might be interested in
Twelve more than 3 times a number is more than the opposite of 11
aleksley [76]

Answer: n > \frac{-23}{3}

Step-by-step explanation:

1. So, to understand this you need to understand that the opposite of 11 is -11.

2. Use the formula 3n+12>-11.

3. Subtract 12 from both sides (3n>-23)

4. Divide by 3 on both sides. (n>\frac{-23}{3})

5. You can go a step further and simplify into -7\frac{2}{3}.

6. n > \frac{-23}{3}

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Helppp plzzz solve them
Airida [17]
2. y=12000(.06)4x<span>
3. y=300(.08)5x
 Hope this helps</span>
5 0
3 years ago
Need help with a couple of geometry word problems. Giving 100 points, tysm if you help :)
dlinn [17]

Answer:

Hope it helps

Step-by-step explanation:

1: B

2: B

3: D

4: C

5: A

6 0
3 years ago
Ameekah is working with consecutive integers
Irina-Kira [14]

Consecutive numbers: 1, 2, 3, 4, 5.

As we can see it's the latest plus 1

So,

x, x + 1, x + 1 + 1, x + 1 + 1 + 1

x, x + 1, x + 2, x + 3 and so on

So it's x + 1.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Plssssssssssssssssssssssss
kykrilka [37]

Answer:

  1. 16/5
  2. \sqrt{5\\}
  3. 6/7
  4. -3

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • After a 90% reduction, you purchase a new soft drink machine on sale for 56$. What was the original price of the soft drink mach
    9·1 answer
  • Please and thank you
    14·2 answers
  • liz earns $9.28 per hour at her part time job. she works 5.5 hours saturday. how much money dose liz earn
    8·2 answers
  • Fwerwer34c43t45f345t45f3554t4f556gf5f5f6g65rtytwhat is -4+1/5
    7·1 answer
  • Help very bad due in 10 mins
    10·1 answer
  • A gym employee is paid monthly. After working for 3 months,he had earned $4,500. To determine how much money he will make over a
    11·1 answer
  • Nina deposited $3400 into a savings account that pays a simple annual interest rate of 2.2% how much interest will she earn afte
    8·1 answer
  • What is the range of the data?
    12·1 answer
  • What is the area, in square units, of trapezoid ABCD shown below?
    8·1 answer
  • B) 144kg in the ratio 1 3.5​
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!