1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Verizon [17]
3 years ago
12

If i make 15 dollars a month and i need 791 dollars how many months will i have to save up for

Mathematics
2 answers:
madam [21]3 years ago
8 0
This is a dividing question. Since you get 15 dollars per month just divide 791 by 15. Then you will get the amount of months he will need to save.
*791/15=52.7*
He will need to save his money for about 52.7 or 53 months.
Hoped I helped!

JulsSmile [24]3 years ago
4 0
You will nedd 52.7months
You might be interested in
2(x/8 + 3) = 7 + 1/4x what is x
malfutka [58]

Answer:

x1 = 2 -\sqrt{5}

x2= 2 +\sqrt{5}

Step-by-step explanation:

x/4 + 6 = 7 + 1/4x

(x^2 - 1)/4x = 1

x^2 - 1 = 4x

x^2 - 4x -1 = 0

x= (4+\sqrt{20})/2 = 2 -\sqrt{5}

x= 2 +\sqrt{5}

5 0
2 years ago
Answer this and get 15 points if correct!!! What is 25 x 30 + 6 - 12
Rashid [163]

Step-by-step explanation:

the answer is 744..........

6 0
3 years ago
What is 593,204 rounded to the nearest hundred thousand​
Alina [70]

Answer:

the answer is 600,000

Step-by-step explanation:

the 9 in the ten thousandth place gets rounded hire to 600,000

5 0
3 years ago
Expand:<br> 4(5x+5) - 3(2x + 4)
aliina [53]

Answer:

14x + 8

Explanation:

⇒ 4(5x+5) - 3(2x + 4)

distribute inside parenthesis

⇒ 4(5x) + 4(5) - 3(2x) - 3(4)

multiply the variables

⇒ 20x + 20 - 6x - 12

collect like terms

⇒ 20x - 6x + 20 - 12

subtract like term

⇒ 14x + 8

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Landon bought 4 pounds of walnuts for $10.92. What is the constant of proportionality that relates the cost in dollars, y, to th
Lunna [17]

Step-by-step explanation:

The constant of proportionality is the ratio of the cost to the number of pounds of walnuts.  In other words, it is the price of one pound of walnuts.

$10.92 / 4 lb = $2.73 / lb

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Tyler used 17.04 gallons of gas. Maria used 6.2 times as many gallons of gas as Tyler. How many gallons of gas did Maria use?
    11·1 answer
  • Match with correct description
    14·1 answer
  • Which is a cheaper per song? <br> a) $12 for 15 songs <br> b) $9 for 10 songs
    15·1 answer
  • What solution is -19=b-6
    15·2 answers
  • Help will mark brainliest............
    10·1 answer
  • Find the volume of the composite figure
    15·1 answer
  • Help please please please please​
    7·2 answers
  • Please help ill give brainliest
    15·2 answers
  • A water tank already contains 56 gallons of water in Baxter begins to fill it. water flows into the tank at a rate of 8 gallons
    8·1 answer
  • Nathan boards an elevator in the lobby that is headed up at 160 meters per minute. Meanwhile, 210 meters above, Joey boards an a
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!