1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mina [271]
2 years ago
5

If 5 gallons of gas cost $17.50, what is the unit price of the gas

Mathematics
2 answers:
denis-greek [22]2 years ago
5 0
$17.50 for 5 gallons is 17.5/5 or <span>$3.50 per gallon.</span>
Hunter-Best [27]2 years ago
4 0
The first responder is exactly correct in order to find the answer you must divide the gas cost by the amount of gallons (which in this case is 5 gallons. $17.50 / 5 = $3.50 per gallon
You might be interested in
Which facts are true for the graph of the function below? Check all that apply.
Ludmilka [50]

Answer:

B. D. E

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
A has a piece of ribbon that is one fourth long she wants to share the ribbon with 2 friends so that they can each wear a ribbon
Volgvan
How long is the ribbon? Or in other words what is it 1/4 of?
5 0
3 years ago
Can someone give me the answer and solution plz
Masteriza [31]

Answer: May.

Step-by-step explanation:

The chart has its highest rabbit population at January and October, so it would not be either of those because it is asking for the smallest, checking the red line and the numbers next to it, may would have the absolute smallest population around 450.

5 0
3 years ago
DEF is A dilatation of ABC by scale factor of 1/3
slega [8]

I am pretty sure the answer would be (a)

3 0
3 years ago
ILL MARK BRAINLIST IF ITS RIGHT.
erastovalidia [21]

Answer:

Step-by-step explanation:

The formula you should use is

b = 7 * h

You can try any value to see what happens

Let h = 3

b = 3*7

b = 21

4

3 0
2 years ago
Other questions:
  • A polynomial function has a root of -6 with multiplicity 3 and a root of 2 with multiplicity 4 if the function has a negative le
    8·2 answers
  • Twice the difference of a number and 9 is 8​
    10·1 answer
  • Please help me surface area of square pyramid.
    13·1 answer
  • Subtract: 5 – 3 1⁄3
    6·2 answers
  • 1. What is the solution of n^2-49=0?
    5·1 answer
  • What is the surface area of the triangular prism?
    11·1 answer
  • ANSWER NEEDED QUICK, SHOW YOUR WORK PLEASE)
    9·1 answer
  • The sum of the reciprocals of two consecutive integers is 9/20<br> . Find the two integers.
    15·1 answer
  • The question is in the picture
    7·1 answer
  • The repairman charged $40 dollars for the visit and then $20 every hour it took him to repair the stove.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!