1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mina [271]
3 years ago
5

If 5 gallons of gas cost $17.50, what is the unit price of the gas

Mathematics
2 answers:
denis-greek [22]3 years ago
5 0
$17.50 for 5 gallons is 17.5/5 or <span>$3.50 per gallon.</span>
Hunter-Best [27]3 years ago
4 0
The first responder is exactly correct in order to find the answer you must divide the gas cost by the amount of gallons (which in this case is 5 gallons. $17.50 / 5 = $3.50 per gallon
You might be interested in
Aaliyah is a salesperson who sells computers at an electronics store. She makes a base
hjlf

Answer:

P=1.25x+70

Step-by-step explanation:

So we know that Aaliyah earns $1.25 commission for every computer she sells. No matter what, she will make $70 per day, so that would be our constant. The $1.25 would be our independent variable since it can change depending on the amount of computers x she sells. Therefore, our equation is:

P=1.25x+70

P represents the total pay, 1.25x represents the total commission for x computers, and the 70 is the base pay.

And we're done!

6 0
3 years ago
How do you find the slope of a line on a graph?
harina [27]

Find two points on the graph.
example: (1,2) and (3,4)
Using the equation,\frac{y2-y1}{x2-x1} ,will give you the answer.
so for the example, if you plug in the numbers, you get (mobile) 1/3 \frac{1}{3}


5 0
3 years ago
Question: Solve the system of equations. Show or explain your reasoning.
Dovator [93]
The answer is x=2, y= -1
6 0
2 years ago
Help me please. Thank you.
Mandarinka [93]
I could be wrong but from what I’ve learned..
In order to find the measure of
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Alice flipped a coin 60 times. the coin landed on heads up 32 times and tails up 28 times.
Sholpan [36]
Part a: 32/60=8/15

part b: 30/60=1/2
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Which choice explains the correct way to move the decimal point to find the quotient in the problem 265.786 ÷ 10? A. 2 places to
    11·2 answers
  • Solve by elimination method 5x-2y=11, 3x+4y=4.​
    5·1 answer
  • Harry goes to hogwarts a School of witchcraft. He decides to choose his methods of transportation to and from hogwarts at this r
    12·1 answer
  • In a school of 1800 students, the ratio of teachers to students is 1:20. Some teachers join the school and the ratio changes to
    12·1 answer
  • Need help please thanks
    10·1 answer
  • A regular square pyramid has base edge b, height h, and slant height l. Three expressions give the surface area, A, of this pyra
    15·1 answer
  • Mary walks from comer D to comer E to comer F on a city block that measures 264 feet wide and 900 feet long. Kate walks
    12·2 answers
  • 1.
    14·1 answer
  • Label ABC with the following information.<br> AB = 35<br> AC = 62<br> Find m/c.
    11·1 answer
  • Will somebody help me
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!