3 5/7 x 2 6/7
= 3.71428564 x 2.8571428
= 10.6 ft^2 (3 sig. fig.)
Complete question :
Cheddar Cheese
$3/lb
Swiss Cheese
$5/lb
Keisha is catering a luncheon. She has $30 to spend on a mixture of Cheddar cheese and Swiss cheese. How many pounds of cheese can Keisha get if she buys only Cheddar cheese? Only Swiss cheese? A mixture of both cheeses?
What linear equation in standard form can she use to model the situation?
Answer:
10 lbs of cheddar cheese
6 lbs of Swiss cheese
$3a + $5b = $30
Step-by-step explanation:
Given that :
Cheddar cheese = $3/lb
Swiss cheese = $5/lb
Total amount budgeted for cheese = $30
How many pounds of cheese can Keisha get if she buys only Cheddar cheese?
Pounds of cheedar cheese obtainable with $30
Total budget / cost per pound of cheddar cheese
$30 / 3 = 10 pounds of cheedar cheese
Only Swiss cheese?
Pounds of cheedar cheese obtainable with $30
Total budget / cost per pound of Swiss cheese
$30 / 5 = 6 pounds of Swiss cheese
A mixture of both cheeses?
What linear equation in standard form can she use to model the situation?
Let amount of cheddar cheese she can get = a
Let amount of Swiss cheese she can get = b
Hence,
(Cost per pound of cheddar cheese * number of pounds of cheddar) + (Cost per pound of Swiss cheese * number of pounds of Swiss cheese) = total budgeted amount
(3 * a) + (5 * b) = $30
$3a + $5b = $30
Answer:
32
Step-by-step explanation:
Since there is 112 more red marbles than green marbles,
7 units= 112
1 unit= 112÷7= 16
2 units(no. of blue marbles)=16×2=32
Hey!
For part A, let's write the problem,

Add

to both sides...


We are going to reverse the inequality, to do this we are going to multiply both sides by

.


Divide both sides by

.

Our answer would be,

Let's go with Part B. Let's write the problem,

Subtract

from both sides,


Divide both sides by

.

If we simplified it, we would be left with,

Thanks!
-TetraFish