Answer: x = 4.5
Step-by-step explanation:
1) Reorder the terms:
3x = -9 + 5x
2) Solving
3x = -9 + 5x
3) Solving for variable 'x'.
4) Move all terms containing x to the left, all other terms to the right.
5) Add '-5x' to each side of the equation.
3x + -5x = -9 + 5x + -5x
6) Combine like terms: 3x + -5x = -2x
-2x = -9 + 5x + -5x
7) Combine like terms: 5x + -5x = 0
-2x = -9 + 0
-2x = -9
8) Divide each side by '-2'.
x = 4.5
9) Simplifying
x = 4.5
Answer:
$0.25
Step-by-step explanation:
Divide the cost by the amount.

Therefore, the cost of each chocolate bar is $0.25.
So just find circumference is
circumfernce=2pir or pid
so diameter 2.5 ft
just for this problem aprox pi=3.14 so
c=pid
c=3.14(2.5)
c=7.85
a. 7.85 ft
b. how many times revolution till one mile (5280)
so
7.85 times x revolutions=5280
divide both sides b y7.85
x revolutions=672.61
round up so we complete the mile (about how many times..)
673 is the answer
a. 7.85 ft
b. 673 times
Answer:
The answer is f(x) will eventually exceed g(x) because f(x) is an exponential function.
I just took the test and got it right.
Step-by-step explanation:
The answer is 49 minus 4y