1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nika2105 [10]
3 years ago
15

PLEASE HELP ME ASAP ❤️

Mathematics
1 answer:
jek_recluse [69]3 years ago
3 0

a^2-a-20

Answer :(x-5)(x+4)

You might be interested in
PLZ HELP.
Allushta [10]

Answer: c

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
The manufacturing cost of a cell phone was $136. Sellers first marked up the cost by 25 percent. Sales were poor, so sellers dec
lilavasa [31]
136×25%=136×25/100= 3 400/100=34
so the markeup value is
136+34= 170
170×17%=170×17/100=2 890/100=28.9
170-28.9=141.1
Selling price=136+170=306
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
NEED HELP ASAP<br> please give me the answer asap.
uranmaximum [27]

Answer:

you again ask your family

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help! I really don’t understand this and I need to do this for homework
densk [106]

Answer:

Just move each point 17 units left, then 3 down. For example, for U, count seventeen points to the left, and once you are there, count 3 down. You should end up at (-7, 7). Do this for all the points.

Step-by-step explanation:

Hope this helps!

5 0
2 years ago
8/9÷3= 7/8 1/5 8/27 2/3​
natima [27]
8/9 divided by 3 = 8/27

have a wonderful day! the steps are down below! :)

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Draw or write to explain why one hundred 4 ten and 14 ten name the same amount
    13·1 answer
  • The standard kilogram (fig. 1.1a) is a platinum–iridium cylinder 39.0 mm in height and 39.0 mm in diameter. what is the density
    7·1 answer
  • If you were solving this problem, and this much of the work was completed, what would be the next step?
    15·1 answer
  • Round to the place value of the underlined digit 862, 840. The 6 in 862,840
    11·1 answer
  • There are 600 seats in the jefferson middle school auditorium. the students are using 2/3 of the seats. There are 25 seats being
    8·1 answer
  • Graph the set of integers {-2,1,-4} on a number line
    10·2 answers
  • The cost of 7 scarves is $82.25. What is the unit price?
    11·2 answers
  • Someone please help. i’ve been staring at this for 20 minutes and i’m so confused.
    14·1 answer
  • HELP ME THIS IS FROM KA
    9·2 answers
  • Solve for the long leg and for the hypotenuse of the 30-60-90 triangle.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!