1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alinara [238K]
2 years ago
8

Would you rather have 1 million dollars or a dollar that doubles everyday? explain your answer.

Mathematics
2 answers:
NikAS [45]2 years ago
7 0
I would rather have a dollar that doubles everyday because after a couple of years, I would have more than a million dollars altogether if I don't spend any of the money thats been multiplied.
I hope I helped
Please make me brainliest
Eddi Din [679]2 years ago
5 0
I would rather have a dollar that doubles every day, because you can soon reach past a million dollars and it will keep growing, instead of having 1 million dollars right away, and not gaining any more.
You might be interested in
Dilbert invests a total of $33 000 in two accounts paying 6% and 10\% interest, respectively. How much was invested in each acco
vladimir1956 [14]

Answer:

In the 6% account, 13,000 was deposited

In the 10% account, 20,000 was deposited

Step-by-step explanation:

Here, we are interested in calculating how much invested in each account

.

Let the amount invested be $x and $y

Mathematically;

x + y = 33,000 ••••(i)

Now let’s work with interest

6% of x + 10% of y = 2780

6/100 * x + 10/100 * y = 2780

Multiply through by 100

6x + 10y = 278000 •••••••••(ii)

From i, x = 33,000 -y

Put this into ii

6(33,000 -y) + 10y = 278000

198,000-6y + 10y = 278000

4y = 80000

y = 80,000/4 = 20,000

But x = 33,000 -y = 33,000 -20,000 = 13,000

3 0
3 years ago
Is KLMN below a rectangle?
8_murik_8 [283]
Should be C right? A rectangle demands that the diagonals are congruent
6 0
3 years ago
Please help! Due in ten minutes and I haven’t had any time. Don’t say idk or I can’t read it because it isn’t helpful :) if you
EleoNora [17]

Answer:

the aswer for the last one is yes

Step-by-step explanation:

the reason is because 6 is evenly divisible between 3.

the equation for it is 6/3=2

good luck!! :)

4 0
2 years ago
A 2-quart carton of sour cream costs $4.32. What is the price per cup?
damaskus [11]

Answer:

0.54 cents

Step-by-step explanation:

4 cups per quart = 8 cups per 2 quarts

4.32/8 = .54

6 0
2 years ago
What is the value of x in the equation 8x - 2y = 48, when y = 4?
spin [16.1K]
8x-2(4)=48 Then, 8x-8=48 Then, 8x=56 Then X=7


The value of x in the equation is 7.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • (a) Find the differential dy.
    7·1 answer
  • Given that BCA = 15° and mangle DCE = 38°, find ACE.
    5·1 answer
  • What is the smallest number that is divisible by 1,2,3,4,5,6,7,8,9 and 10? How do you know? (explain) hurry pls
    10·2 answers
  • I need help can you guys help me with this question
    12·1 answer
  • Find the area of these Trapezoid ​
    8·1 answer
  • Please help answer correctly will mark brainliest
    9·2 answers
  • Which of the following statements is not true?
    8·2 answers
  • Which is an equation of the line that passes through (2,-5) and (6, 3)?
    13·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP I NEED HELP PLEASE????):
    12·1 answer
  • What is the answer to 7+y<12
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!