1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lakkis [162]
3 years ago
9

A 6 pound package of chicken costs $12.66 what is the cost per pound

Mathematics
1 answer:
Evgesh-ka [11]3 years ago
5 0

Answer: is 2.11

explanation: We have to do 12.66/6=2.11

we have to divide

You might be interested in
What is the simplified form of the equation 4/5n - 1/5 = 2/5n ?
Gnoma [55]

we are given

\frac{4}{5}n -\frac{1}{5} =\frac{2}{5}n

Firstly , we will multiply both sides by 5

5*\frac{4}{5}n -5*\frac{1}{5} =5*\frac{2}{5}n

now, we can simplify it

4n-1 =2n

2n =1

now, we can solve for n

n =\frac{1}{2}.............Answer

8 0
3 years ago
Mohammad is flying a kite with a 100 foot string. The kite string makes an
umka21 [38]

Answer:

A?

Step-by-step explanation:

So sorry if im wrong

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The amount $5.40 is 9% of what price?
vova2212 [387]

Answer:

Step-by-step explanation:

im pretty sure its a

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Factor x^2a^2 + 3xa^2 + 2a^2. Show your work.
kotegsom [21]
x^2a^2 + 3xa^2 + 2a^2= \\ a^2(x^2+3x+2)= \\a^2(x^2+2x +x+2)= \\a^2(x(x+2)+(x+2))= \\a^2(x+2)(x+1)
4 0
3 years ago
How much would it cost to buy a piece of candy for 50 cents plus tax
gtnhenbr [62]

Answer:

it depends on which state your in or in your even in the us usually it is either 6% or 4% some times more or less % so im going to do both

50*0.06=53

50*0.04=52

Hope This Helps!!!

5 0
1 year ago
Other questions:
  • Elizabeth has 87.75 feet of banner paper how many banners can she make that are 11.25 feet long?
    14·2 answers
  • Simplify 3√-125n^12 A) -5n^9 B) -5n4 C) 5n4
    11·2 answers
  • Ms. Fideli can divide all the students in the chorus into equal groups of 12 students each. How many students could be in the ch
    10·2 answers
  • Of the 300 students in 8th grade, 180 take PE, 80 take art. 72 take music, 33 take PE and art, 28 take PE and music, and 20 take
    15·2 answers
  • the ratio of girls to boys in a grade is 6 to 5. If there are 24 girls in the grade then how many students are there altogether?
    11·1 answer
  • Complete this statement: 8 ounces is to one cup as __________ ounces is to 10 cups.
    6·2 answers
  • (2.88 10^4) x ( 4x10^5)
    11·2 answers
  • What is the mean for 46 47 52 55 64 69 70 78
    11·1 answer
  • How can you tell when an equation in one variable has infinitely many solutions or no solution?
    15·1 answer
  • Tìm điều kiện có nghĩa của <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Csqrt2x%5E%7B2%7D" id="TexFormula1" title="\sqrt2x^{2}" alt="\sqr
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!