1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
True [87]
2 years ago
8

10 increased by thequotient of a numberand 2 is 13.​

Mathematics
1 answer:
Taya2010 [7]2 years ago
3 0

Answer:

The number is 6.

Step-by-step explanation:

10+(x/2)=13

10+(1/2)x=13

(1/2)x=13-10

(1/2)x=3

(2)(1/2)x=(2)3

x=6

You might be interested in
The vanishing point of the picture is represented by point B.<br> A. The measure of B.
Sav [38]
Point B is has a square so it’s a 90° angle.
7 0
1 year ago
Read 2 more answers
Quad Enterprises is considering a new three-year expansion project that requires an initial fixed asset investment of $2.38 mill
Angelina_Jolie [31]

Step-by-step explanation:

By using Ms Excel you should do this problem.

Kindly check the attachment for solution and cell reference for the clear understanding.

6 0
3 years ago
Question 18<br> Decrease £4600 by 20%
NISA [10]

Answer:

3680

Step-by-step explanation:

So, we would subtract. But, first we have to find the percent. But, we all use calculators so, it is 920. Saves us a lot of time.

4600 - 920 = 3680

Therefore your answer is 3680

Hope this helps!

4 0
3 years ago
The 3 side lengths of a right-
Gekata [30.6K]

Answer: the area of the triangle = 10.5 cm²

Step-by-step explanation:

Let 3x=a, 4x=b, 5x=c.

Hence,

P=2*(a+b+c)

36=2*(3x+4x+5x)

36=2*12x

36=24x

Divide both parts of the equation by 24:

1.5 cm=x

a=3x

a=3*1.5

a=4.5 cm

b=4x

b=4*1.5

b=6 cm

c=5x

c=5*1.5

c=7.5 cm

\displaystyle\\S=\frac{a*b}{2} \\\\S=\frac{4.5*6}{2} \\\\S=3.5*3\\\\S=10.5\  cm^2

3 0
2 years ago
One bag of apples costs $4. Five bags of apples costs $15. Which has the better unit<br> price?
Ivenika [448]
The first one is $4 per bag, as given

For the he second one, you divide $15 by 4, you got $3,75 per bag

Therefore, the second one has the better unit price
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The ratio of the base edges of two similar pyramids is 3:4. The volume of the larger pyramid is 320 in3. What is the volume of t
    8·2 answers
  • Fernando is starting at new sales job and needs to decide which of two salary plans to choose from for Plan A he will earn $100
    15·1 answer
  • How do you convert 0.991 into a fraction
    5·2 answers
  • Help with math plssssss!
    10·1 answer
  • Which store will she purchase the rug from
    15·1 answer
  • If you help I’ll mark as brainless
    11·1 answer
  • What is the sum? I really need help ASAP
    15·1 answer
  • The tickets to a high school hockey game cost either $6 or $11. A total of 540 tickets, worth $4,740, were sold. How much of the
    13·1 answer
  • Explain why the expression 10 to the power of zero, one to the power of four and 1×1.0 to the power of zero have the same value
    6·1 answer
  • Order the following numbers from least to greatest: 4.06, 4.6, 4.72, 4.59. PLEASE HELP 100 POINTS
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!