Answer:
20 dollars for 12 pounds.
Step-by-step explanation:
This is a critically important question to know the answer to. It is used almost every day by good shoppers.
The trick is to get everything down to 1 pound.
$2.00
$2.00 per pound. The question is the answer.
$4.25
$4.25 / 2 pounds = $2.13 rounded.
$9.50
$9.50 / 5 = $1.90
$20
$20/12 = $1.67 rounded
-2(5y - 5) - 3y < = -7y + 22
-10y + 10 - 3y < = -7y + 22
-13y + 10 < = -7y + 22
-13y + 7y < = 22 - 10
-6y < = 12
y > = -12/6
y > = -2....answer B
Answer:
2.57 x 10^(-5)
Step-by-step explanation:
you have to move the comma sign in front of the first number considering 0 as a non-number.