1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Zielflug [23.3K]
2 years ago
5

If the length of the legs of a right triangle are 13 and 13,what is the length of the hypotenuse? Round your answer to the neare

st tenth,if necessary.
Mathematics
2 answers:
mrs_skeptik [129]2 years ago
5 0

Answer:

a² + b² = c²

13² + 13² = c²

169 + 169 = c²

338 = c²

c = √338 or 18.385 or 13√2

LUCKY_DIMON [66]2 years ago
3 0

Answer:

18.4

Step-by-step explanation:

13² + 13² = x²

169 + 169 = x²

338 = x²

x = 18.38477....

You might be interested in
On a​ map, 1 inch equals 15 miles. Two cities are 2 inches apart on the map. What is the actual distance between the​ cities?
BabaBlast [244]
Since the scale is 15 miles per inch all you need to do is multiply.
2in(15)=30
The cities are 30 miles apart.
4 0
2 years ago
In triangle ABC , M and N are midpoints of sides. If MN = 2x + 5 and BC = x2 − 2, find the possible lengths for MN.
Karo-lina-s [1.5K]

Answer:

A.17

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Help!!!
Serhud [2]

Answer:

your answer would be 2 and 1/5 :) hope this helps

Step-by-step explanation:

-Rayne

8 0
2 years ago
Which angle measure in the triangle shown is the largest?
SVEN [57.7K]

The largest angle is opposite the largest side, so

Answer: H

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the volume of a right circular cone that has a height of 11.8 ft and a base with a radius of 16 ft. Round your answer to th
andreyandreev [35.5K]

Answer:

3161.8 cubic foot

Step-by-step explanation:

V = 1/3BH = 1/3πr²H

V = 1/3 x 3.14 x 16² x 11.8 = 3161.77

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Twelve people are standing in line to buy movie tickets. The theater is running a promotion by giving away 2 concession stand gi
    9·1 answer
  • Help anyone? Might be difficult . I will give you the brainiest if correct
    6·2 answers
  • F(-2)=3(-2)^5-(-2)^3+6(-2)^2-(-2)+1
    9·1 answer
  • A 2 pound of bag of corn costs $3.52. What is the price per ounce?
    6·1 answer
  • A man needed to sell a car. He priced it at 3500 the first day. The second day he reduced the price by 15%. What was the price o
    7·1 answer
  • Karen deposits $450 into a savings account which earns simple interest at a rate of 5% per year. She wants to keep the
    13·1 answer
  • Ed use 3 2/3 cups of peanut butter and 2 cups of powdered sugar to make 1 batch of peanut butter fudge. How much more peanut but
    6·1 answer
  • It is a timed quiz. 50 points. 6th-grade math. Answer the question in the picture!
    9·2 answers
  • The angles of a triangle measure 4 degrees,86 degrees, and 90 degrees.
    15·1 answer
  • In addition to the car payment, Jackson and Bonnie estimate they will spend $200 on utilities, $140 on gasoline, $200 for grocer
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!