1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
katen-ka-za [31]
3 years ago
7

Please help me with missing angles​

Mathematics
1 answer:
saul85 [17]3 years ago
4 0

Answer:

u = 40° , v = 40° and x = 100°

Step-by-step explanation:

i) from the rule of triangle we know that the sum of all three angles = 180°

ii) 100° + 40° + y = 180°. Therefore y = 40°. where y is the angle adjacent to v.

iii) from theorem on parallel lines we can say that u = y =40°

iv) from the properties of parallel lines we get v = 40° as interior alternate angles are equal.

v) again from the properties of parallel lines we get u = 40°

vi) using the triangle property as in i) we can see that u + v + x =180° therefore 40° + 40° + x = 180°. Therefore x = 100°.

vii) Therefore u = 40° , v = 40° and x = 100°

You might be interested in
What is the common factor to 42 and 70
german

Answer:

14

Step-by-step explanation:

 ✩brainliest appreciated✩

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
After spending $43 on groceries and $19 on a book, Mrs. Groom had $16 left. How much money did Mrs. Groom have to begin with?
vitfil [10]
Do $43+19+16=$78

He started with $78
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
I NEED HELP ON THIS PLZZ!! WILL MARK BRAINLIEST
SVETLANKA909090 [29]

Answer:

C i think

Step-by-step explanation:

you do 13x90 then divide by 5x

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
I needs hheeellllppppp
Step2247 [10]

Answer:

It's C.7

Step-by-step explanation:

Use the foil method

5 0
3 years ago
An expression is shown.
Vikki [24]

Answer:

Step-by-step explanation:

2+8+3_5x1

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Using the complete the square method, rewrite f(x) = x^2 -6x + 2 in vertex form
    14·1 answer
  • Four pounds of apples cost $1.56. What is the unit cost?
    8·1 answer
  • How do i do this problem (7 3/8) - (4 5/8)
    12·1 answer
  • In the first equation in the system of equations, y represents the money collected from selling sweatshirts. In the second equat
    10·2 answers
  • I need help due tomorrow
    15·1 answer
  • Freshly frozen yogurt is the popular place in town. Saturday is their busiest night. The ratio of number of cones to the number
    5·1 answer
  • What characteristic below distinguishes a quantitative research question from a research hypothesis? Group of answer choices One
    5·2 answers
  • Kieran is going to the florist to buy foxgloves and orchids. The foxgloves can only be purchased in groups of 12 and the orchids
    7·2 answers
  • Approximate the distance between (-1, -3) and (1, 3) to the nearest tenth
    8·1 answer
  • NEED HELP ASAP PLZ HELP
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!