Answer:
<h2>y=8</h2>
Step-by-step explanation:
4y-4=28
4y=28+4
4y=32
y=32/4
y=8
now plug in 8 for y and check the equation true:
4y-4=28
4*(8)-4=28
32-4=28
28=28
So, y is equal to eight 8
The unit rate for the 1st one is: $0.19 / ounce
The unit rate for the 2nd one is: $0.16 / ounce
The 36 ounce box would be the better buy because it is less per ounce than the 24 ounce box
Answer:
intersecting
Step-by-step explanation:
Answer:
x = 3
Step-by-step explanation:
(4/5)^x = 64/125 means that 4^x / 5^x = 64/125
x can only be 3 because 4^3 = 64 and 5^3 = 125
Please mark Brainliest :)
Answer: x=12
Step-by-step explanation:
5x-15=2x+21(AIA)
3x-15=21
3x=36
x=12