1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
iren [92.7K]
3 years ago
10

What is 50 minutes before 8:40 am

Mathematics
2 answers:
Murljashka [212]3 years ago
8 0
9:30    50+8:40=9:30 I hope this helps you out!
ale4655 [162]3 years ago
3 0
7:50 am

60 minutes before 8:40 would be 7:40 so 10 minutes after that would be 7:50
You might be interested in
In what quadrant would the ordered pair (-6, -9) be located?<br><br> I<br> II<br> III<br> IV
RoseWind [281]
It would be the 3rd option

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
I don’t understand this, please help
vichka [17]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

When graphed the circle has a point in (-4,-3) and the center is (-8,-6)

4 0
2 years ago
Sovle each system of equations by graphing ​
Artist 52 [7]

Answer:

this is for the first one

6 0
2 years ago
You have 16 new CDs to put on your empty five-shelf CD rack.
Mumz [18]
The answer is NO,because if you put 3 CDs or less in each shelf you only can put 15 (3*5=15), the same reason for both questions.
8 0
3 years ago
X/y table for #’s 10 &amp; 11?
Nadya [2.5K]
For number 10 the y-intercept is going to be at -1 1/3 not -1. 
4 0
2 years ago
Other questions:
  • Jennifer has a credit card with an APR of 10.22% and a billing cycle of 30 days. The following table shows Jennifer’s credit car
    5·2 answers
  • (-2,3) and (-2,1) what is the answer
    12·2 answers
  • Marie’s account balance is -$45.55. Which balence represents the greater number
    10·1 answer
  • Calculate the loss on selling 50 shares of stock originally bought at 133/4 and sold at 12. A. $687.50 B. $87.50 C. $600.00 D. $
    7·2 answers
  • Jessica picked oranges for 2 days during school vacation. She was paid $0.45 per basket for the first 100 baskets picked each da
    5·1 answer
  • What is the perimeter inyards of aroom that is 10 yards wide and 18 yards long​
    9·1 answer
  • Is this right yes or no?​
    10·2 answers
  • What is the equation of the line that passes through the point (-3, 4) and has a slope of 1/3?​
    7·1 answer
  • A box of cereal costs $3.69. The box has 13.7 ounces of cereal. About how much does each ounce cost?
    15·2 answers
  • if silas sandwich measures, 3 yards 2 feets 3 inches, How many inches in total does silas sandwich measure
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!