1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mina [271]
3 years ago
6

Which of the following relations is NOT a function?

Mathematics
1 answer:
Alexxandr [17]3 years ago
5 0

Answer:

It is A.

Step-by-step explanation:

In function A we see that there are 2 ordered pairs with value 2 in the first position with y values 6 and 2. So this is not a function.

You might be interested in
Someone please help!
3241004551 [841]

Answer:

just multiply every number by 2 and it should work out.

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
If α and β are the zeros of the quadratic polynomial f(x) = 3x2–4x + 5, find a polynomialwhose zeros are 2α + 3β and 3α + 2β.
Lelechka [254]

Answer:

\boxed{\sf \ \ \ 3x^2-20x+37\ \ \ }

Step-by-step explanation:

Hello,

a and b are the zeros, we can say that

f(x)=3(x^2-\dfrac{4}{3}x+\dfrac{5}{3}) = 3(x-a)(x-b)=3(x-(a+b)x+ab)

So we can say that

a+b=\dfrac{4}{3}\\ab=\dfrac{5}{3}

Now, we are looking for a polynomial where zeros are 2a+3b and 3a+2b

for instance we can write

(x-2a-3b)(x-3a-2b)=x^2-(2a+3b+3a+2b)x+(2a+3b)(3a+2b)\\= x^2-5(a+b)x+6a^2+6b^2+9ab+4ab

and we can notice that

a^2+b^2=(a+b)^2-2ab so

(x-2a-3b)(x-3a-2b)=x^2-5(a+b)x+6[(a+b)2-2ab]+13ab\\= x^2-5(a+b)x+6(a+b)^2+ab

it comes

x^2-5*\dfrac{4}{3}x+6(\dfrac{4}{3})^2+\dfrac{5}{3}

multiply by 3

3x^2-20x+2*16+5=3x^2-20x+37

4 0
3 years ago
On neatly scaled axes, graph and then write an equation in terms of u and y for the distance Leslie travels. Let I represent tim
Alla [95]

Leslie: y= 2x

Kristin: y= 2/5x + 8

Erie: y= 5/4x + 6

For the graph, find attached below. Thanks and if you could mark me as brainliest.

5 0
2 years ago
about 7.5 gallons of water will fill up 1 cubic foot of space. how many gallons of water will fill a goldfish pool shaped like t
Cloud [144]
Well, since there is no image I am unable to say the exact volume. But here is the volume formula-
V=L times W times H
*V=volume W=width H=height
and you don't actually have to write times you can do the symbol.

Example- if I had a rectangular prism of the width being 5 cubes, the length 8 cubes, and the height 7 cubes(following how many gallons are in a cube 7.5) I would the use my formula. V=LWH- 8 times 7= 56 56 times 5=280 280 times 7.5= 2100
V=2100 (that is your answer reply If you didn't mean the volume or you don't get it)


7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Help me please ?!!!!
blondinia [14]

Answer:

<em>The slope of the line is -1</em>

Step-by-step explanation:

<u>Slope of a Line</u>

Suppose we know a given line passes through points A(x1,y1) and B(x2,y2). The slope can be calculated as follows:

\displaystyle m=\frac{y_2-y_1}{x_2-x_1}

From the table in the image, we select the points (1,4) (3,2). The slope is:

\displaystyle m=\frac{2-4}{3-1}=\frac{-2}{2}=-1

Now select two other points like (5,0) (7,-2)

\displaystyle m=\frac{-2-0}{7-5}=\frac{-2}{2}=-1

Following the same procedure with any other pair of points, we'll get the very same result:

The slope of the line is -1

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Suling bought 3meters of ribbons she used 5/6meter to make a bow find the length of the ribbon left
    13·1 answer
  • 1. Cash is
    14·1 answer
  • Find the value of x in the triangle at the right​
    15·1 answer
  • Lines a and b are parallel.
    5·1 answer
  • Venus Waldo reviewed her account statement and wanted to verify that the interest amount was correct. Her new balance was $12,09
    10·1 answer
  • Emily scores 22.5 points per coin. After collecting a total of 2 coins, how many points will Emily have scored in all?
    7·2 answers
  • PLEASE HELP!!! WILL GIVE BRAINLEST AWARD FOR MOST DESCRIPTIVE
    14·1 answer
  • Disadvantage and advantage​
    5·1 answer
  • Pete bought a 5-ounce box of cereal for $5.45. What was the cost per ounce?
    13·2 answers
  • What is the unit cost of $9 for $56.07
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!