1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
podryga [215]
3 years ago
11

Can somebody please help with these two questions?

Mathematics
1 answer:
Nitella [24]3 years ago
6 0

Answer:

#3: x is approximately 0.37, -5.37, #4: x is approximately 4.19, -1.19

Step-by-step explanation:

You can solve using the quadratic equation or by solving with the perfect square

\frac{-b+/-\sqrt{b^{2}-4ac} }{2a} = x^{2}+5x-2=0\\ \frac{-5+/-\sqrt{5^{2}-4(1)(-2) }}{2(1)}

x is approximately 0.37, -5.37

You might be interested in
Can someone help me pls thanks
allsm [11]

Answer:

x = 1/2QN^2

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
21000.7895÷444477777
Radda [10]
<span>21000.7895÷444477777</span>= 0.00004724823

4 0
3 years ago
Help me pleaseeeeeeeeee.
Paraphin [41]

Answer:

Step-by-step explanation:

96 maybe

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the slope of the line in the graph?
NeX [460]
X= -1 Y= 1

X= Negative 1 Y= Positive 1
7 0
3 years ago
The price of an item has been reduced by <br> 45% <br> . The original price was <br> $17
Artist 52 [7]
Price is reduced by 45%. Which means that the new price is 55% of the original.
Therefore, (55/100)*17 = $9.35 =new price
8 0
4 years ago
Other questions:
  • What is he value of 7 in 506,087
    15·2 answers
  • An arc of a circle of radius 7cm subtends an eagle of 120degree at the centre. Find its perimeter.
    14·1 answer
  • Matthew can buy an 8-ounce jar of salsa for $2.85 or a 15-ounce jar of salsa for $5.65. Which jar is the best buy and what is th
    7·1 answer
  • A waitress earned $73 for 6 hours of work. The total included $46 in tips. What was her hourly wage? (Show Work) ...?
    15·2 answers
  • 6n + 8 and 2(3n + 4)<br> Are the two expressions equivalent
    9·2 answers
  • If the mean of the data set is 7 raisins, find the number of raisins in each scoop of Great4U.
    11·2 answers
  • Work out the number of ham sandwiches Tina had
    14·1 answer
  • The yearly cost in dollars, y, at a video game arcade based on total game tokens purchased, x, is y = x + 60 for a member and y
    9·1 answer
  • Can someone explain how this is done?
    13·2 answers
  • What is the GCF for 282, 540, and 28
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!