every similar line means that they have the same value
x=8
y=10
go look for a way to find the last side in the small rectangle that has x and y
10 lbs of apples will cost $55
How? Well...
First, you would need to find the unit rate, which is 5.5
You find the unit rate by simply dividing 33 by 6. Next, after you found your unit rate, you're going to multiply that by 10. We now know that 10 x 5.5= 55. Therefore, you will need $55 for 10 lbs of apples.
Answer:
14.5 hope this helps!
Step-by-step explanation:
3 times 1.85 is 5.5
20.0 - 5.5= 14.5
Well, what's the diffrence from 5/4 to 3/8?

so, if we take 5/4 to be the 100%, what is 7/8 off of it in percentage anyway?
The second one because you times the exponents together