Answer:
10-(x/7)<-6
Step-by-step explanation:
Answer:
$15.49
Step-by-step explanation:
29.50*.50=14.75
14.75*.05=.74
14.75+.74=15.49
Answer:
is therr more to that question
Step-by-step explanation:
To find the unit price, divide the total price by the total weight.
4.60 / 2 = 2.30
So, the unit price is $2.30 per liter of milk.
Best of Luck!
Answer:
<h2><u><em>
x = 5</em></u></h2>
Step-by-step explanation:
What is the X
3x +15 and 2x + 20
assuming that the question is an equation
3x + 15 = 2x + 20
3x - 2x = 20 - 15
x = 5
-----------------
check
3 * 5 + 15 = 2 * 5 + 20
30 = 30
the answer is good