coca-cola $1.29 for 1.25 L or Pepsi $2.49 for 2 L.find the unit price of each and choose the better deal.
1 answer:
Answer:
Coca Cola
Step-by-step explanation:
To find the unit price, divide the cost by the amount
Coca-Cola:
cost/amount
1.29/1.25=1.032
Rounded to the nearest cent: 1.03
Pepsi:
cost/amount
2.49/2=1.245
Rounded to the nearest cent: 1.25
So, Coca Cola is the better deal
Hope this helps! :)
You might be interested in
Answer:
what is the question I ask
The answer should be b. because 4(4) = 16 and that’s closer to 18.4 than the others.
Answer:
the answer is 12/8
Step-by-step explanation:
A. Is changed or manipulated in the experiment