1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aev [14]
3 years ago
5

coca-cola $1.29 for 1.25 L or Pepsi $2.49 for 2 L.find the unit price of each and choose the better deal.

Mathematics
1 answer:
lys-0071 [83]3 years ago
6 0

Answer:

Coca Cola

Step-by-step explanation:

To find the unit price, divide the cost by the amount

Coca-Cola:

cost/amount

1.29/1.25=1.032

Rounded to the nearest cent: 1.03

Pepsi:

cost/amount

2.49/2=1.245

Rounded to the nearest cent: 1.25

So, Coca Cola is the better deal

Hope this helps! :)

You might be interested in
I need help studying for a quiz?
Slav-nsk [51]

Answer:

what is the question I ask

6 0
2 years ago
1) Danielle completely covered a square window using 18.4 ft of contact paper without any
Bumek [7]
The answer should be b. because 4(4) = 16 and that’s closer to 18.4 than the others.
7 0
3 years ago
-3/8 divided -1/4 what is the quotient ?
sweet [91]

Answer:

the answer is 12/8

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the solution to log 25x = 3?​
MrMuchimi

\log(25x)=3\\10^3=25x\\25x=1000\\x=40

5 0
3 years ago
The independent variable is the variable that:
LuckyWell [14K]
A. Is changed or manipulated in the experiment
3 0
3 years ago
Other questions:
  • a motor scooter travels 18 mi in the same time that a bicycle covers 8 mi. If the rate of the scooter is 5 mph more than twice t
    6·1 answer
  • A whole number is 6 more than 2 times another number. The sum of the two numbers is less than 50. This can be written in an ineq
    15·1 answer
  • Levain bakery, on west 74th street in new york city, is trying to determine the number of loaves of raisin bread to make each da
    11·1 answer
  • Determine which postulate or theorem can be used to prove the pair of triangle congruent. If it is not possible to prove them co
    9·1 answer
  • What is the value of n?
    13·2 answers
  • Shiloh is 7 years older than Courtney. Shiloh's age is 13 years less than two times Courtney's age. The system below models the
    10·1 answer
  • Determine the value of x<br>A 2 root6<br>B6 root2<br>C-6 root3<br>D-12​
    14·1 answer
  • Please help me 8th grade math i’ll give brainliest fastest answer
    10·1 answer
  • Write the word sentence as an inequality.<br><br> A number is less than or equal to 5.
    10·1 answer
  • What is 221st number out of 5,6,7,8,9
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!