1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vekshin1
3 years ago
13

The area of a pizza is 113 square inches. What would the radius have to be to make that statement true?​

Mathematics
1 answer:
gtnhenbr [62]3 years ago
4 0

Answer:

6 in.

Step-by-step explanation:

A = r^2\pi

R = \sqrt{\frac{A}{\pi } }

R = \sqrt{\frac{113}{\pi } }

R = \sqrt{36}

R = 6

You might be interested in
Average movie prices in the United States​ are, in​ general, lower than in other countries. It would cost ​$81.61 to buy three t
777dan777 [17]
3 Japan tickets cost 27.20
3 Switzerland tickets cost 25.88
Hope this helps :)

5 0
4 years ago
Factor the expression.<br> = 28x– 14
Veseljchak [2.6K]

Answer:

14(2×-1) is the factorization of this expression

5 0
3 years ago
Find all values of k so that each trinomial <br> 2 x^2+ kx+12
n200080 [17]
K can be 10,11,14,25

Work
(2x+4)(X+3)
(2x+3(X+4)
(2x+6)(X+2)
(2x+2)(X+6)
(2x+1)(X+12)
(2x+12)(X+1)
6 0
3 years ago
A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes and $7.75 for 2.5 pounds of broccoli. What is the unit price of each item she bo
Maurinko [17]
<h3>Unit price is $ 0.56 per pound of potatoes</h3><h3>Unit price is $ 3.1 per pound of broccoli</h3>

<em><u>Solution:</u></em>

Given that,

Unit price is the price of 1 unit

\textrm{Unit Price} = \frac{\textrm{Total cost on n products}}{\textrm{n}}

<h3><u>Find unit price of potatoes</u></h3>

A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes

Unit\ Price = \frac{2.52}{4.5}\\\\Unit\ Price = 0.56

Thus unit price is $ 0.56 per pound of potatoes

<h3><u>Find unit price of broccoli</u></h3>

$7.75 for 2.5 pounds of broccoli

Unit\ Price = \frac{7.75}{2.5}\\\\Unit\ Price = 3.1

Thus unit price is $ 3.1 per pound of broccoli

5 0
4 years ago
PLEASE HELP
Nookie1986 [14]

For the square with side length n, the diagonal measures:

d = \sqrt{2} *n

<h3>How to get the length of the diagonal?</h3>

The sidelength of the square is n, and we want to get the length of the diagonal d.

Notice that the diagonal is the hypotenuse of a right triangle whose catheti measure n.

Then we can use the Pythagorean theorem, which says that the square of the hypotenuse is equal to the sum of the squares of the cathetus;

d^2 = n^2 + n^2\\\\d^2 = 2n^2\\\\d = \sqrt{2n^2} \\\\d = \sqrt{2}*n

That is the length of the diagonal.

If you want to learn more about right triangles:

brainly.com/question/2217700

#SPJ1

6 0
2 years ago
Other questions:
  • One teacher wants to give each student 1/5 of slice of pizza. if the teacher has 9 slices of pizza then how many student will sh
    12·1 answer
  • What is 1,986x566 so I can do my homework
    14·2 answers
  • A tour director collected $258 for 13 tour packages.Tour package A costs $18 and tour B costs $22. How many of each tour package
    6·1 answer
  • A sporting goods company can ship 6 footballs in each carton, How many cartons are needed to ship 75 footballs
    10·2 answers
  • What is the y-intercept jn this linear equoation ? y=-4X + 4
    6·1 answer
  • Question please help me
    13·1 answer
  • Choose the answer that represents the product below as a exponential
    11·1 answer
  • 2mn – 5z + 7<br><br> PLEASE HELP!!
    11·2 answers
  • Lyme disease is spread in the northeastern United States by infected ticks. The ticks are infected mainly by feeding on mice, so
    9·1 answer
  • I’m new and I need help with this question.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!