1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ra1l [238]
3 years ago
5

Solve: m m Fine m Graph is in picture :)

Mathematics
1 answer:
Anastasy [175]3 years ago
6 0

Answer:

50

Step-by-step explanation:

if you take 138 witch equals the whole angle and subtract the second part of the abngle 88 we get 50 equaling the unknown angle

You might be interested in
Can someone help me with this question!Does the shaded region below represent a value of 3/4 why or why not? Please help immedia
Nana76 [90]

Answer:

Yes

Step-by-step explanation:

Because the circle is divided into 4 parts, and 3 out of 4 of the parts are shaded.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Determine the slope on the graph
sergeinik [125]

Answer:

3

Step-by-step explanation:

look at where the points at

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Ade and ola share a sum of 400 naira in the ratio 3:5. find the amount ade received.​
Stells [14]

Answer:

150 Naira

Step-by-step explanation:

3 + 5 = 8

Since Ade receives in a 3 to 5 ratio, Ade receives 3/8 of the total.

3/8 × 400 = 150

Answer: 150 Naira

8 0
1 year ago
Divide 54 into two parts so that four times the greater equals five time the less​
LUCKY_DIMON [66]
Let the both the parts be 'x' and 'y'
x>y
We know that 4x = 5y
so x = 5y/4
x + y = 54
Replacing x we get
(5y/4) + y = 54
(5y +4y)/4 = 54
9y = 216
y = 24
Replacing y in ' x+y = 54'
we get x = 30

Hence the larger part is 30 whereas the smaller part is 24
5 0
2 years ago
Scott started his banking account with $150 and is spending $7 per day on lunch what would the x axis be labeled
Mariulka [41]
X: number of days
y: money available
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Plzzz help and show working out *DONT JUST PUT THE ANSWER*<br><br><br> Ignore my working out
    14·1 answer
  • A group of hikers walks 2 miles east and then 1 mile north. After taking a break, they then hike 4 miles east to their final des
    10·1 answer
  • Which matrix equation represents this linear system?<br> <img src="https://tex.z-dn.net/?f=2x-7y%3D-1%5C%5Cx%2B3y%3D-5" id="TexF
    14·2 answers
  • PLZ help 10points!!!!
    9·2 answers
  • PLEASE HELP ASAP!!! CORRECT ANSWER ONLY PLEASE!!!
    11·1 answer
  • Solve for x:<br> 4 - 5x &lt; 22 - 2x
    13·2 answers
  • Please help Divide. 9u2− 12u/3u
    15·1 answer
  • Which equation can be used to solve 3/5 divided by 7/10
    6·1 answer
  • Find the volume of the prism
    9·1 answer
  • A 3-gallon bottle of fabric softener costs $28.92. What is the price per quart?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!