1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
stepladder [879]
3 years ago
7

_a and .bare complementary angles. Za measures 59" What is the measure of b?

Mathematics
1 answer:
sergeinik [125]3 years ago
7 0

Answer:

Step-by-step explanation:

When two angles add up to 90, they are complementary angles

∠a + ∠b = 90

59 + ∠b = 90

∠b = 90 - 59

∠b = 31°

You might be interested in
Help please i'll give you brainliest
Lena [83]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary.<br> $370 for 12 ft2
valentina_108 [34]

Answer:

30.80

Step-by-step explanation:

$370/12ft^2

6 0
3 years ago
Question 1................
rewona [7]
I think it is 9 that it ok
5 0
3 years ago
Express 2 1/2kg as grams
enyata [817]
The answer is 2 1/2kg = <span>2500 g</span>
8 0
3 years ago
I wasn't in class so I need help solving the inequality 7/10n+14&lt;49
NikAS [45]

Answer:

n<50

Step-by-step explanation:

7/2*5n + 14<49

7n/2*5+14<49

(7n)+(2*5)14/2*5 <49

7n+10*14/2*5 <49

7n+140/2*5 <49

7n+140/10 <49

7n+140 < 10*49

7n+140 < 490

(7n+140)+(-140)<490+(-140)

7n+140-140<490-140

7n<350

7n/7 < 350/7

n<2*5^2*7/7

n<2*5^2

n<2*25

n<50

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Please answer! I need these points for grade!
    6·1 answer
  • Find the area of a rectangle that measures 3 feet by 4 inches . Give the area in the square inches .
    6·1 answer
  • What is the y-intercept of the following equation?<br> y = 5x – 15
    15·2 answers
  • Lola bought a new chair for $299. The sales tax was 8.25% of the chair’s price. Which of these is closest to the amount of the s
    12·1 answer
  • Please help i'm struggling with this!
    10·1 answer
  • Ralph is arranging a wedding reception. He can spend no more than $8000. It costs $6000 to rent the hall and $25 to feed each gu
    15·1 answer
  • Can someone help me please
    7·2 answers
  • Which of the following could cause a 32 oz bag of chips to not weigh exactly 32 oz?
    7·2 answers
  • Subtract 8 1/6 - 4 5/6 Simplify the answer and write as a mixed number.
    14·2 answers
  • What is x?<br><br> 2x = square root of three divided by six
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!