1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
galben [10]
3 years ago
8

4) Solve radical equations

Mathematics
1 answer:
blondinia [14]3 years ago
7 0
R - 10 = 18 - r
2r = 28
r = 14
You might be interested in
What digit (s) can be in the ones place of a number that has 5as a factor
slavikrds [6]
If 5 is a factor of the number, then its ones place is either a 5 or a zero.
7 0
3 years ago
Hey! please help i’ll give brainliest
V125BC [204]

Answer:

The answer is D

Step-by-step explanation:

If and Then are italicized

3 0
3 years ago
Maya is helping a gardener plant 300 bulbs. They plant 20% of the bulbs on Monday and 30% of the bulbs on Tuesday. Maya says thi
Katyanochek1 [597]

Answer:

because the total is 300 not 100 so 50 is not reasonable because that is the percentage they planted and since it is more than 100 then it should be a percent of 300 not 100. Maya is wrong about placing 50 bulbs instead they placed 150.

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
How do u do number 2 I need help ASAP
katrin [286]
The answer is store 2
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which one is the right one?
Aloiza [94]

Answer:

2x-8=x+16

2x-x=16+18

x=24

2y=y+19

2y-y=19

y=19

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the slope of the line that passes through the points (–2, 2) and (13, –7).
    9·1 answer
  • Round 248,739 to the nearest hundred
    8·1 answer
  • A bucket that weighs 3 lb and a rope of negligible weight are used to draw water from a well that is 90 ft deep. The bucket is f
    7·1 answer
  • Susan deposits $1,200 in an account that earns 8% simple interest annually.
    11·1 answer
  • What is y+2=⅞(x-3) in standard form?
    10·1 answer
  • 6 tractors take 7 days to collect
    7·1 answer
  • Pls explain the easiest way you an this will help me Thanks XD
    8·1 answer
  • I DONT KNOW WHAT IM DOING, PLEASE HELP
    7·1 answer
  • D=1/2at^2+s, solve for a
    14·1 answer
  • A 6-pack of light bulbs costs $7.38. What is the unit price?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!