$33.33
20/9 = $2.22 per sheet
$2.22*15 = $33.33
A good way to think about this is take the phrase "miles in hours" from the question. You are given "560 miles in 10 hours" and what you need to figure out is "X miles in 1 hours." To go from 10 hours to 1 hour, you divide by 10. So you also want to divide miles by 10 to keep everything consistent. 560/10 = 56 miles.
<h3>The answer is 56 miles.</h3>
<span>Ricardo ended up with 18 golf balls. If he lost 4 on the course today, he then had 22 to start with today. This 22 total includes a box of 12 balls he bought today. This means he had 22 - 12 yesterday, making 10. Yesterday he lost 6 while playing. Ricardo had 16 balls to start with.</span>
Answer and Explanation:
Suppose Waheeda needs x more dollars.
Right now, she has $15. She needs x more, so we add x to 15. The end result we hope to have is $75. So, the equation is:
x + 15 = 75
To solve, we simply subtract 15 from both sides: x = 75 - 15 = 60
Thus, she still needs $60.
Hope this helps!