1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ede4ka [16]
3 years ago
11

What is the value for ƒ(x) = 3x^2+1 when x= 1/2 3 6 9 15

Mathematics
1 answer:
lisabon 2012 [21]3 years ago
5 0

None of your answers above will answer the question. The proper value for x = 1/2 is 7/4. The work for this is below.


f(x) = 3x^2 + 1

f(1/2) = 3(1/2)^2 + 1

f(1/2) = 3(1/4) + 1

f(1/2) = 3/4 + 1

f(1/2) = 7/4


I assume you may have missed something in typing, but 7/4 would be your answer.

You might be interested in
A builder could get 9 sheets of Sheetrock for $20. If he bought 15 sheets, how much money would he have spent?
lora16 [44]
$33.33

20/9 = $2.22 per sheet
$2.22*15 = $33.33
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Evaluate sum r=1 ^ infty 1 r(r+2)^ prime
sasho [114]

1^infinity = 1

Thus :

r = 1

______________________

r ( r + 2 )^prime =

1 × ( 1 + 2 )^1 =

1 × 3^1 =

1 × 3 =

3

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 560 miles in 10hours ?
Gala2k [10]

A good way to think about this is take the phrase "miles in hours" from the question. You are given "560 miles in 10 hours" and what you need to figure out is "X miles in 1 hours." To go from 10 hours to 1 hour, you divide by 10. So you also want to divide miles by 10 to keep everything consistent. 560/10 = 56 miles.

<h3>The answer is 56 miles.</h3>
7 0
3 years ago
Ricardo lost 6 golf balls while playing yesterday he bought a box of twelve golf balls and lost 4 on the course today he now has
zepelin [54]
<span>Ricardo ended up with 18 golf balls. If he lost 4 on the course today, he then had 22 to start with today. This 22 total includes a box of 12 balls he bought today. This means he had 22 - 12 yesterday, making 10. Yesterday he lost 6 while playing. Ricardo had 16 balls to start with.</span>
5 0
3 years ago
Waheeda wants to buy a skateboard. She has $15 in savings. A skateboard costs $75. How much more money does she need? Write and
erica [24]

Answer and Explanation:

Suppose Waheeda needs x more dollars.

Right now, she has $15. She needs x more, so we add x to 15. The end result we hope to have is $75. So, the equation is:

x + 15 = 75

To solve, we simply subtract 15 from both sides: x = 75 - 15 = 60

Thus, she still needs $60.

Hope this helps!

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What transformation is represented by the rule (x, y)→(−y, x)?
    13·1 answer
  • What does Ctrl+O beside the open option on the file menu represent? A. full name of the option B. keystroke alternative to open
    9·2 answers
  • Equation of the line that is perpendicular to y= 1/8x -2 and goes through the point <br> (-2,-3)
    13·2 answers
  • Carly ate 1/4 of the pizza.If the pizza has eight slices,how many slices are left
    13·2 answers
  • A line passes through the point (0,2) and has a slope of -1/2 what is the equation of the line
    5·1 answer
  • Solve for x<br>8x²-5 = 11​
    13·1 answer
  • Pls give me the answer! Thanks!
    6·2 answers
  • the radius of a cylindrical construction pipe is 2 ft. If the pipe is 26 ft long, what is its volume?
    12·2 answers
  • I need the answer fast pls
    10·1 answer
  • HELP! DUE AT 5 PM!! 10 BRAINLIST!<br><br> 3x -15x - 30 &gt; 54
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!