Answer:
60 ; - 40 ; 22 ; - 11
Step-by-step explanation:
Given that:
Number of questions = 20
Rules :
Every correct answer scores 3 points.
Each incorrect answer loses 2 points.
A question not answered scores 0 points.
It is possible to finish the quiz with a negative score.
a)
Maximum score : answering all questions correctly :
(3 points * 20 questions)
= 3 * 20
= 60 points
b)
Minimum score is obtainable by answering all questions incorrectly ;
(-2 points * 20)
= - 40 points
c)
10 correct answers = (3 * 10) = 30 points
(14 - 10) = 4 incorrect answers = (-2 * 4) = - 8 points
Net total = 30 + (-8) = 30 - 8 = 22 points
d) Another student answers 18 questions,
5 are correct. How many points does she score?
5 correct answers = (5 * 3) = 15 points
(18 - 5) incorrect answers = (13 * - 2) = - 26 points
Net total = 15 + (-26) = - 11 points
Answer:
yes
Step-by-step explanation:
Because all the numbers are the same
You can use the proportion.
$4.99 / 1 kg = x / 1.8 kg
x = ($4.99 * 1.8 kg) / 1 kg
x = $8.98
Therefore, in 1.8 kg of potatoes, it costs at $8.98
☺️<span>✌️</span>
Answer: 9+4n-1 = 20
We can solve this by substitution.
Replace n with the value given, 3 (remember 4n means 4 times n):
9 + 4*3 - 1
Then work it out using arithmetic
9+12-1
=20
9514 1404 393
Answer:
yes
Step-by-step explanation:
At each height above the base, the cross section of each cone shown is the same (a circle with the same diameter), so Yes, Cavalieri's Principle applies.