1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Reil [10]
3 years ago
10

If one kg. of potatoes costs $4.99, what would 1.8 kg cost?

Mathematics
1 answer:
lina2011 [118]3 years ago
3 0
You can use the proportion.
$4.99 / 1 kg = x / 1.8 kg
x = ($4.99 * 1.8 kg) / 1 kg
x = $8.98

Therefore, in 1.8 kg of potatoes, it costs at $8.98
 ☺️<span>✌️</span>
You might be interested in
4x-3y=30<br> 3x+2y=22<br> (6,-2)
baherus [9]
In place of x you keep 6 and in place of y you keep -2
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help Please! And THANK YOU!
Semenov [28]

Answer:

100

Step-by-step explanation:

\frac{3.75 \times 100}{1.50 \times 100}  =  \frac{375}{150}

<h3>so the dividend and divisor were both multiplied by 100.</h3>
6 0
3 years ago
A hospital employees a total of 77 nurses and doctors the ratio of nurses to doctors is 92 how many nurses are employed at the h
IgorLugansk [536]

I think if I done it right 15 I hope it helps


4 0
3 years ago
Janet runs one fourth of one half mile relay race what fraction of a mile does Janet run
LenaWriter [7]
One eighth of a mile.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need some help plsss IL GIVE BRAINLYIST
Elanso [62]

Answer:

notice what it says at the top got to you tube if you need help  

Step-by-step explanation:

The cupons help get the thing for less.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • In circle O, the radius is 8 and the m angle D O G = 95°. Find the length of arc DG
    8·2 answers
  • Help plz:( (plz show work)
    10·1 answer
  • Nswer the following question the best you can.
    8·1 answer
  • I need to the answer and the step by step
    7·1 answer
  • Order of Operation: 40 - 36 ÷ 3 exponent/power 2?
    12·2 answers
  • Question 5 Multiple Choice Worth 4 points)
    14·1 answer
  • Solve the equation. You may find using algebra tiles helpful in solving this problem.
    10·1 answer
  • Give two examples of addition of two mixed numbers with different denominators <br> SHOW ALL STEPS
    9·1 answer
  • What is the sum of the interior angles of this pentagon
    14·2 answers
  • 12.642 to the nearest tenth
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!