1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Greeley [361]
3 years ago
5

What is the ratio of boys and girls in a classroom of 18 girls and 27 boys

Mathematics
1 answer:
dimaraw [331]3 years ago
8 0

Answer:

<h2>2:3</h2>

Step-by-step explanation:

18\: girls \\ 27 \:boys\\\\Girls\:: Boys\\18 \: \:\:\:\:\:\:: 27\\\\Use\:3\:to\:divide\:through\\6:9 = 2:3\\

You might be interested in
Is my answer right ? <br><br><br> Pls answer me. <br><br><br> Graphing in slope-intercept form.
saul85 [17]

No.

Step-by-step explanation:

It starts at the bottom (remember if you learned run, then take off to fly.) then the end is longer and higher.

7 0
3 years ago
What is the slope of a line that is perpendicular to the line y = 8x + 5?
Bond [772]
The options are wrong lol, it is -1/8
8 0
3 years ago
48, 32 need help to awnser
Gala2k [10]

Answer:

ca ul plz tell what's the question

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jim says that the marked yellow paths show the shortest path to the tent. Is he correct ? Explain
aev [14]
Is there a picture so I can help
6 0
3 years ago
Due to ever-changing technology, a new XYZ Smartphone decreases in value 20% each year. (a) How much will this $1000 phone be wo
neonofarm [45]

Answer:

1.) $640 2.) 7 years.

Step-by-step explanation:

1000 x .2 = 200      1 yr

1000 - 200 = 800

800 x .2 = 160         2 yrs

800 - 160 = 640

640 x .2 = 128         3 yrs

640 - 128 = 512

ANYWAYS THIS WOULD TAKE TO LONG! SO HERE IS THE ANSWER TO B.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Can someone plz help....!.!.!.!.!!.!.!.!.
    11·1 answer
  • Complete the bar models for the steps yo do to solve the problem. Max has 35 trading cards. He buys 22 more cards. Then he gives
    10·1 answer
  • A baker bought 7,500 grams of flour for $19.20. How much does each kilogram cost
    13·1 answer
  • What’s the answer to this ?
    12·1 answer
  • I have no clue Someone Please Help!!!!!
    10·1 answer
  • Can someone help me
    14·1 answer
  • Is 60n + 12 equal to 12(5n + 1)
    5·1 answer
  • Introductory Algebra: 20% converted into a decimal, wouldn't that be 0.2?
    5·2 answers
  • URGENT!!!!!!!! PLEASE HELP ASAP TIMED!!!!!!!!!!!!!!! HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!
    6·1 answer
  • What is the yyy-intercept of y=5y=5y, equals, 5? choose 1 answer: choose 1 answer: (choice a) a (5,0)(5,0)left parenthesis, 5, c
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!