1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
DENIUS [597]
3 years ago
6

The cost of 9 scarves is $69.75. What is the unit price?

Mathematics
2 answers:
mr_godi [17]3 years ago
6 0

To find the unit price of scarves you can divide the amount of scarves to the price of them in total.

69.75 / 9 = $7.75 for each scarf.

Best of Luck!

NISA [10]3 years ago
5 0

The "Unit Price" (or "unit cost") tells you the cost per liter, per kilogram, per pound, etc, of what you want to buy.

  • Just divide the cost by the quantity: 69.75/9=$7.75

Hope this helps, have a BLESSED and wonderful day! As well as as a safe one! :-)

-Cutiepatutie ☺❀❤

You might be interested in
The equation below shows the relationship between the temperature in degrees Celsius, C, and degrees Fahrenheit, F:
dexar [7]

Answer:

idk

Step-by-step explanation:


7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Luigi is an urban planner. As an independent contractor, he charges $140 fee plus $25 per hour for each contract with the city.
Bess [88]

Answer:

D. Y = 25x + 140

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Solve this problem as FAST as YOU can
natka813 [3]

That's actually tough

3 0
2 years ago
3) The ratio between the number of
salantis [7]

Answer:

15

Step-by-step explanation:

70÷14=5

5×3=15

So the ratio would be 70:15 which can be simplified to 14:3

5 0
2 years ago
$1,000 for 40 years at 8% annual simple interest
bekas [8.4K]

Answer:

$3200

Step-by-step explanation:

1000x40x8/100

pls make me brainlist

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Sophia is making brownies. Her recipe uses a ratio of 3 cups of sugar to 2 cups of cocoa powder.
    12·1 answer
  • What's 20 percent of 40
    14·1 answer
  • Marcus can buy 0.3 pound of sliced meat from a deli for $3.15. How much will 0.7 pound of sliced meat cost.
    10·1 answer
  • What is the sum of 1-2 and V-18?
    6·1 answer
  • What term best describes the point where the three medians of a triangle intersects
    12·1 answer
  • PLZ HELP ME SOMEONE!!!!? 17 POINTS!!
    7·2 answers
  • A small plane can carry a total of 1 Ton.
    5·2 answers
  • Priscilla received 240 votes in the election for student council president. That was 60% of the students who voted in the electi
    8·1 answer
  • Find the volume of the composite solid. Round your answer to the nearest hundredth.​
    5·1 answer
  • You are driving a 50 foot vehicle at night. although you are on the highway, a bad rainstorm is forcing you to creep along at 35
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!