To find the unit price of scarves you can divide the amount of scarves to the price of them in total.
69.75 / 9 = $7.75 for each scarf.
Best of Luck!
The "Unit Price" (or "unit cost") tells you the cost per liter, per kilogram, per pound, etc, of what you want to buy.
Hope this helps, have a BLESSED and wonderful day! As well as as a safe one! :-)
-Cutiepatutie ☺❀❤
Answer:
idk
Step-by-step explanation:
D. Y = 25x + 140
That's actually tough
15
70÷14=5
5×3=15
So the ratio would be 70:15 which can be simplified to 14:3
$3200
1000x40x8/100
pls make me brainlist