1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mariulka [41]
3 years ago
8

Because of the increase in traffic between Springfield and Orangeville, a new road was built to connect the two towns. The old r

oad goes south x miles from Springfield to Freeport and then goes east x + 5 miles from Freeport to Orangeville. The new road is 9 miles long and goes straight from Springfield to Orangeville. Find the number of miles that a person drove using the old road. Please help ASAP!!! :(
Mathematics
1 answer:
Doss [256]3 years ago
5 0
<h3>Answer:</h3>

11.70 miles

<h3>Explanation:</h3>

The road from Springfield to Orangeville is apparently the hypotenuse of a right triangle whose legs are x and x+5. The value of x can be found from the Pythagorean theorem:

... 9² = x² + (x+5)²

... 2x² +10x -56 = 0 . . . . . . eliminate parentheses, collect terms, subtract 81.

... x² +5x -28 = 0 . . . . . . . . divide by 2 (because we can)

... x² +5x +6.25 = 28 +6.25 . . . . add 28, then add (5/2)² to complete the square

... (x +5/2) = √34.25 . . . . . . . .take the positive square root

... x = -2.5 +√34.25 ≈ 3.352

The total distance via the old road is the sum of the leg lengths:

... x + (x+5) = 2x +5 = 2(3.352) +5 = 11.704 . . . . miles

You might be interested in
Robert believes that the lengths 8 in, 13 in, and 20 in will form a triangle. Is he correct?
adell [148]

Answer: I think it’s D

Step-by-step explanation:

it’s because 8^2 + 13^2 equals 233 and when square rooted equals 15.26 not 20 so no.

7 0
2 years ago
You bought 0.40 lb of spinach for $2.38. how much did the spinach cost per pound?δz
coldgirl [10]
$2.38/0.40 lb = $5.95/1 lb
The spinach cost $5.95 per pound.
6 0
3 years ago
What’s is the vertex y=x^2-2x+26
andreev551 [17]

Answer:

(1, 25)

Step-by-step explanation:

Convert to vertex form so that the equation is (x - 1)^2 + 25

If 1 is <em>h </em>and 25 is <em>k</em>, (<em>h, k</em>), the result would be (1, 25)

5 0
3 years ago
Can you please help me on this one, I'm stuck =(<br>​
natka813 [3]

Answer:

wow. this is a hard one. i would choose that c would be 2 and d would be 6.

Step-by-step explanation:

well, what i did was first went ahead and reflected the x-axis. then, i made the first translation, c. then, i went ahead and found out the translation of d. YOU COUNT THE SQUARES.

8 0
3 years ago
Emily has 3 yellow, 8 green, 5 red, and 14 blue ankle bracelets in a bag. If Emily randomly selects an ankle bracelet out of the
Nookie1986 [14]
The total number of bracelets she has are 

3+8+5+14 = 30 

so, my available choices are 8 from green and 14 from blue
so total = 22
so the answer is = 22/30 = 11/15
 


8 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the discriminant and the number of real roots for the equation.<br><br> 4x^2+12x+9=0
    6·1 answer
  • What is the slope intercept form of (4,-3) slope of 1/4
    10·1 answer
  • 1. ) Consider the function f(x)=5−7x2,−5≤x≤1
    7·1 answer
  • What is the change in elevation between 8500 and -300
    13·1 answer
  • A financial analyst wanted to estimate the mean annual return on mutual funds. A random sample of funds' returns shows an averag
    11·1 answer
  • Evaluate each expression.
    14·1 answer
  • The ratio of yard material to dresses is 8 to 3. There are 27 dresses. How many yards of material is needed?
    9·1 answer
  • Indicate whether the measures 4.35, 5.8, and 7.25 can me the side lengths of a triangle. If they can classify the triangle as ei
    14·2 answers
  • What property is shown in the example below?
    12·2 answers
  • Use an algebraic approach to solve the problem.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!