Answer:
"Brand A costs approximately $0.21 per ounce, and Brand B costs approximately $0.18 per ounce."
In order to find the rounded cost per one item (in this case, per one ounce) Susan needs to divide the total price between the number of units and after that, round the result obtained up to the nearest cent.
Therefore:
Brand A
2.55$/12 ounces= 0.2125 $/ounce
As the third decimal digit, 2, is closer to 0 than to 9, then we maintain the second decimal digit as 1.
The price per unit of brand A after rounding it up is 0.21 $ per ounce
Brand B
1.45$/8 ounces= 0.1812
As the third decimal digit, 1, is closer to 0 than to 9, then we maintain the second decimal digit as 8.
The price per unit of brand B after rounding it up is 0.18 $ per ounce
Answer: 130 miles
Explanation: make an equation. 24 + 0.10m = 37.00. subtract 24 from both sides leaving m for miles on one side. 0.10m = 13.00. now divide both sides by 0.10 leaving m by itself and making the equation m = 130.
Yes it does shegehehehavueheuwbuehwhwb
2 is the answer to your question