1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vodka [1.7K]
3 years ago
8

Three ladders measure 5 3/4 meters, and 7 1/4 meters in length. What is the difference between the longest and shortest lengths?

Mathematics
1 answer:
Dovator [93]3 years ago
3 0
7 1/4 - 5 3/4= 1 1/2 because you can either 1) change it into decimals: 7.25-5.75 and do simple subtraction or... 2) u can change the 7 to a 6 and add 4 to the numerator of 1/4 making the equation 6 5/4 - 5 3/4 = 1 2/4 which simplified to 1 1/2 I hope I didn’t confuse you! :))
You might be interested in
Where does the graph of the linear equation, y = 1/2x - 3, cross the y-axis?
Wittaler [7]
Using the slope intercept form of y = mx + b

the "b" is the spot where it crosses the y axis....in your equation, it crosses the y axis at -3.
8 0
3 years ago
GIVING OUT BRAINLIEST TO WHOEVER CAN PROVIDE THE CORRECT ANSWER !! Asap
saul85 [17]

Answer:

139.48

Step-by-step explanation:

cos(55)=80/x

80/cos(55)=x

4 0
3 years ago
Cara saw an advertisement claiming 5 out of 6 students prefer talking on the phone over texting. She predicts that 500 out of 60
Sever21 [200]
5/6 is not the definite ratio, when you take a larger sample size it could be off by a bit like 499/600 or 501/600
8 0
3 years ago
Choose the model for the problem 2/3 divided by 2.<br> 4/6<br> 1/6<br> 1/3<br> 2/3
olasank [31]

2/3 : 2 = 2/3 x 1/2 = 2/6 = 1/3

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which fractions have a least common denominator of 36?
lutik1710 [3]

Answer:

The answer is a =3/4 and 5/18

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • I need help please?!!!
    10·2 answers
  • The sum of pi and 3/4 is a (n)_________ number
    6·1 answer
  • Alex is making puppets for a show. He bought string for$125. It costs $18 for the remaining materials needed to make each puppet
    9·1 answer
  • Please Help!!!
    15·1 answer
  • 15 points!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! .Find the sum of interior angles of a regular hexagon. .Sum of interior a
    11·2 answers
  • A shipping crate has the dimensions shown in the figure below.
    8·2 answers
  • A store sells 6 T-shirts for $59.34. What is the unit cost per T-shirt?
    9·2 answers
  • Devon has 3 gallons of water in a large container. He begins to fill up glasses that each hold 1/8 a gallon of water. How many g
    9·2 answers
  • There are 500 students in a school, 220 like science subject, 180 like math and 40
    8·1 answer
  • The selling price of an item is ​$720. It is marked down by ​30%, but this sale price is still marked up from the cost of ​$420.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!