1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Savatey [412]
3 years ago
13

Solve for x: 3-(2x-5) < -4(x+2)

Mathematics
1 answer:
Hitman42 [59]3 years ago
3 0

Answer:

r>5

Step-by-step explanation:

You might be interested in
A 7-pack of tickets to the zoo costs $78.61. What is the unit price?
vredina [299]

Answer:

$11.23

Step-by-step explanation:

To find the unit price divide the price by the product. For example, 12 ounces of juice costs $2.45. You divide $2.45 by 12 ounces. The unit price would be $0.20.

<em>I hope this helped you, if it did more than all the other answers that may be on your question, feel free to give me brainliest, I would really appreciate it.</em>

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Sixth grade
garri49 [273]

Answer:

11-C

Step-by-step explanation:

Cause 11-C

equels the same amount as the one on the top of 11-C

6 0
2 years ago
Surface area of a cylinder with a radius of 7cm and a height of 12​
Keith_Richards [23]

Answer:

CSA = 2 * pi * r * h

Step-by-step explanation:

CSA = 2 * 22 * 7 * 12 / 7

= 2 * 22 * 12

528 cm ^3

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Again I am having some trouble on here
Julli [10]

I don't know honey, but I think it can be the 2nd choice, the answer...

50 miles/1 hour = ? miles/200 miles.

I hope I helped and goodluck :)

4 0
3 years ago
Question in Image answer with explanation please added 20 points
Svet_ta [14]

Answer:

$117,351 JMD

Step-by-step explanation:

It is simple. 1 US dollar is 150.45 JMD, so 780 US dollars should be:

780 * 150.45 = 117,351

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A triangle has an area of 56 square units. It's night is 14 units. What is the length of its base?
    7·1 answer
  • Which choice correctly expresses the number below in scientific notation
    5·1 answer
  • The skyway express train travels about 800 miles a day how far dose it travel in 10 days?
    8·2 answers
  • Evaluate 3(m^2-2) when m=1.5
    10·1 answer
  • A card is picked at random from a standard deck of cards. What is the sample space for this expirement if you were trying to
    12·2 answers
  • How do I work this <br> -(-3)-[-(-4]-2+7
    7·1 answer
  • Find the distance between points P(2, 2) and Q(7, 4) to the nearest tenth.
    15·1 answer
  • Hey please help me! :P Giving out brainlest too! :P
    15·1 answer
  • Find the inequality represented by the graph.
    10·2 answers
  • The vertex form of the equation of a parabola is y = 2(x+ 4)2 - 7.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!