1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
madreJ [45]
2 years ago
12

9. Solve the system of equations using substitution.y = 2x - 10y = 4x - 8​

Mathematics
2 answers:
krok68 [10]2 years ago
3 0
Since they’re both in standard form and they both say that y is equal to something, you just have to set them up with one another
2x-10=4x-8
Subtract 2x
-10=2x-8
Add 8
-2=2x
Divide by 2
-1=x
x=-1
Check it by inserting it
2(-1)-10=4(-1)-8
-2-10=-4-8
-12=-12
So x=-1 is the answer
skad [1K]2 years ago
3 0

Answer:

-1

Step-by-step explanation:

Move all terms containing  x

to the left side of the equation.

Tap for fewer steps...

Subtract  4x from both sides of the equation.

2 x−10−4x= −8 y=4x−8

Subtract  4 x  from  2 x − 2 x− 10= − 8 y = 4 x − 8

Move all terms not containing  x  to the right side of the equation.

Tap for more steps...

− 2 x = 2 y = 4 x − 8

Divide each term by  − 2  and simplify.

Tap for fewer steps...

Divide each term in  − 2 x= 2  by  − 2 .

− 2 x − 2 = 2 − 2 y = 4 x − 8

Simplify the left side of the equation by cancelling the common factors.

Tap for fewer steps...

Reduce the expression by cancelling the common factors.

Tap for more steps...

− ( − 1 ⋅ x ) = 2 2 y = 4 x − 8

Rewrite  

− 1 ⋅ x  as  - x . x = 2 − 2 y = 4 x − 8

Divide  2  by  − 2 .

x = − 1 y = 4 x − 8

Replace all occurrences of  x  with the solution found by solving the last equation for  x . In this case, the value substituted is  − 1 . x= − 1 y = 4 ( − 1 ) − 8

Simplify  4 ( − 1 ) − 8 .

Tap for fewer steps...

Multiply  4 by  − 1 .

x = − 1 y = − 4 − 8

Subtract  8  from  - 4 .

x = − 1 y = − 12

The solution to the system of equations can be represented as a point.

( − 1 , − 12 )

The result can be shown in multiple forms.

Point Form:  ( − 1 , − 12 )

Equation Form:  x  =− 1  ,y = − 12

You might be interested in
 Evaluate.<br>(5 • 8 – 12)(36 ÷ 9 • 4)  
Olenka [21]
(5 x 8 - 12)(36 : 9 x 4)
= (40 - 12)(4 x 4)
= 28 x 16
= 448
6 0
3 years ago
Use substitution to solve the system of equations.
gtnhenbr [62]
(3.75, 5.5)

(Work is attached )
When using substitution , you substitute with a variable that is already by itself. In this case, the variable “y” is already by itself and equal to x+ 1.75 . you substitute that for the the y in the other equation and solve for the other variable which is “x”. After you solve for x , to find your y value, you have to substitute the x value in for either equation.

3 0
1 year ago
Can someone plz help me with this one problem plzzzzz I’m marking brainliest!!!
luda_lava [24]

Answer:

1st

Step-by-step explanation: i think

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
100 POINTS
marin [14]

Answer:

12

Step-by-step explanation: So we know the car has 8 gallons of gas. 1/3 would be 4 gallons. 2/3 would be 8 gallons. 12 gallons would be 3/3. my brain isnt working rn but i used mt last braincell umm i suppose its correct

7 0
2 years ago
3x over 2x-6 plus 9 over 6-2x
Mars2501 [29]
Answer: 3/2
Explanation:
3x/2x-6 + 9/6-2x
= 3x/2x-6 + 9/-(2x+6)
= 3x/2x-6 + -9/2x-6
= 3x/2x-6 - 9/2x-6
= 3x - 9/2x-6
= 3(x-3)/2(x-3) (cancel out x-3)
= 3/2


7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 25 points if you answer please answer
    8·2 answers
  • A right triangle has one angle that measure 23. The adjacent leg measures 27.6 cm and the hypotenuse measure 30 cm. What is the
    5·1 answer
  • Can someone help with this
    12·1 answer
  • Find the area (x=6) (2x - 3)
    6·1 answer
  • Holden and Bryson started to hike a portion of the Appalachian trail that is 12 2/5 miles long. Due to snow, they had to stop af
    14·1 answer
  • Which equation, in point-slope form, passes through (-2, 4) and has a slope of 3?
    6·1 answer
  • On Thursday evening Malcolm's bank balance was −£107.35.
    6·1 answer
  • Three pears and four apples cost 1.60. four pears and five apples cost 2.05. find the cost of each pear and each Apple.
    12·1 answer
  • The local Deli is selling 1.5 bags of ice for $9.75. What is the unit price?
    10·1 answer
  • Answer pls <br>Who knows the answer ​
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!