Answer:
No,yes,yes,no,yes
Step-by-step explanation:
2 ounce bag will cost less than $1.25
6 ounces ÷ 3 = 2 ounces
$3.60 ÷ 3 = $1.20
OR
$3.60 ÷ 6 ounces = $0.60 per ounce
2 ounces = $ 0.60 × 2 = $1.20
Answer:
Trapezoid
Step-by-step explanation:
The points are shown in the attached graph.
<em>You can clearly see from the picture that it is a "Trapezoid".</em>
<em />
<em>Trapezoid</em><em> is basically a quadrilateral (4 sided-figure) that has 1/2 pair of parallel sides.</em>
<em>On the other hand, a </em><em>parallelogram</em><em> has 2 pair of parallel sides.</em>
<em />
Thus, a parallelogram is a special type of trapezoid where there are 2 pair of parallel sides. But trapezoid need not be a parallelogram.
<em>The picture shows 1 pair of parallel sides, hence it is a </em><em>trapezoid.</em>
Answer:
4x^2+17x+15
Step-by-step explanation:
(4x-3)(x+5)
= 4x(x+5) -3(x+5)
= 4x^2+ 20x -3x + 15
= 4x^2 + 17x + 15