1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
DochEvi [55]
3 years ago
5

The introductory biology class at State University is conducting a study of water quality in their local community. The populati

on mean of a certain beneficial bacteria found in drinking water (µ) is 100, with øx=25. The bacteria counts from the community are given below. Use a two-tailed rejection region with a total area of 0.05. What should you conclude?52 67 103 59 71 86 89 48 57 92 81 75 66 85 94 77
Mathematics
1 answer:
kakasveta [241]3 years ago
8 0

Answer

See the attached files for details.

Step-by-step explanation:

Can you read DVI or PS files?

Download pdf
<span class="sg-text sg-text--link sg-text--bold sg-text--link-disabled sg-text--blue-dark"> pdf </span>
46622ac3f453647985b02ac14a47e50c.png
You might be interested in
7. A fish tank hold 100 gallons of water and is losing water at a rate of 1 gallons per hour. A second fish tank
djverab [1.8K]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

the first fish tank has 100 gallons of water and 1 gallon is removed every hour which makes 100-h

the second tank has 40 gallons in it and 2 gallons are added every hour which makes 40+2h

after 20 hours the second tank will have more gallons than the first tank

this means that 40+2h would be greater than 100-h since it's also asking you "After how many hours will the first tank  have less water than the second?"

4 0
3 years ago
Write and solve the equation and then check your answer.
uysha [10]

Answer:

StartFraction g Over 6 EndFraction = 16; g = 96

Step-by-step explanation:

The quotient of a number and six is sixteen.

A quotient is a result obtained by dividing one quantity by another.

Thus, we have g to be the unknown number = g / 6 = 16

Thus, g = 16*6 = 96.

3 0
3 years ago
A box of national brand cornflakes is $2.09 for 12 ounces. A box of store label cornflakes is $3.09 for 20 ounces.
grin007 [14]

Answer:

A)

  • National brand cornflakes is 0.174 = .17/oz
  • Store label cornflakes is 0.514 = .15/oz

B) The larger box is cheaper per ounce.


C) 2.09 – .30 = 1.79 for 12 ounces. So than $1.79/12= .15/oz.

They  would both be the same so there would be no better deal.


4 0
3 years ago
Number 12 find x....
Len [333]

Answer:

B= 13

Step-by-step explanation:

10x-5= 180-(4x+3)

10x-5=180-4x-3

10x-5+3=180-4x

14x-2=180

14x= 180+2

14x= 182

x=182/14

x=13

7 0
3 years ago
NEED HELP ASAP PLEASE
Alik [6]
Sure what is it???????
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Solve, using the substitution method.
    13·2 answers
  • The standard deviation for a set of data is 7.5. The mean is 235. What is the margin of error?
    8·2 answers
  • 1.ADD (5x4 + 3x3 -x2 +16x)+(2x3 -3x2 -10x4 +x -1)
    9·1 answer
  • What’s negative and positive on y axis and x axis
    10·1 answer
  • When Jake's puppy was born she weighed 1.2 pounds in two months she weighed 11.15 pounds how much weight did Jack jacks pub agai
    8·2 answers
  • The elevations of four points below sea level are -47 feet, -24 feet, -8 feet, and -18 feet.
    6·1 answer
  • Find the value of x.
    7·1 answer
  • WILL MARK BRAINLIEST! please explain your answer too and i will mark brainliest!!! need fast!!!
    10·1 answer
  • 61,483<br> Х<br> 13<br> Show your work
    13·1 answer
  • Betty is having invitations printed for a holiday party. It costs $3.90 to set up the printing machine and $2.44 per invitation.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!