1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ZanzabumX [31]
3 years ago
8

If aₙ = 3(3)ⁿ⁻¹ , what is S₃? 12 27 9 39

Mathematics
2 answers:
Allushta [10]3 years ago
8 0

Answer:

S_3=39

Step-by-step explanation:

The nth term of the sequence is

a_n=3(3)^{n-1}

To get the first term, substitute n=1,

a_1=3(3)^{1-1}=3

To get the second term, substitute n=2,

a_2=3(3)^{2-1}=9

To get the third term, substitute n=3,

a_3=3(3)^{3-1}=27

The sum of the first three terms is

S_3=3+9+27=39

We could also use the formula

S_n=\frac{a_1(r^n-1)}{r-1} to get the same result.

IRINA_888 [86]3 years ago
6 0

Answer:

The correct answer is last option   39

Step-by-step explanation:

It is given that,

aₙ = 3(3)ⁿ⁻¹

<u>To find a₁</u>

a₁ = 3(3)¹⁻¹ = 3(3)°

= 3 * 1 = 3

<u>To find a₂</u>

a₂ = 3(3)²⁻¹ = 3(3)¹

= 3 * 3 = 9

<u>To find a₃</u>

a₃ = 3(3)³⁻¹ = 3(3)²

= 3 * 9 = 27

<u>To find the value of S₃</u>

S₃ = a₁ + a₂ + a₃

 = 3 + 9 + 27 = 39

Therefore the correct answer is last option   39

You might be interested in
Whats the answer to this question help please
const2013 [10]
This is high school this is for my sister since she is in apex um lets see. actually can't see. sorry
5 0
3 years ago
A 6-ounce bottle of hand lotion costs $3.75. what is the unit price?
ruslelena [56]
$3.75/6 ounces
= 0.625 unit price
4 0
2 years ago
3. Sandwich shop customers can choose the bread and meat they want.
Natali [406]

Answer:

25

Step-by-step explanation:

4 0
4 years ago
Sandy works at a clothing store. She makes $7 per hour plus earns 10% commission on her sales. She worked 80 hours over the last
maks197457 [2]

Answer:

Option C. $798

Step-by-step explanation:

we know that

The total hours worked the last two weeks ( 80 hours) multiplied by $7 per hour plus the 10% commission on her sales ($2,384) is equal  to the amount of money that Sandy earned for those two weeks

Remember that

10\%=10/100=0.10

so

80(7)+0.10(2,384)

\$560+\$238.4=\$798.40

7 0
3 years ago
PLEASE HELP ME! THANK YOU!!
Maru [420]
It's obviously the second one
4 0
3 years ago
Other questions:
  • A pair of fair dice is rolled. Let E denote the event that the number falling uppermost on the first die is 2, and let F denote
    15·1 answer
  • What is the place value of the 9 in the number 31,985?
    15·1 answer
  • The volume of a right circular cone increased by a factor of 25. If the height remained fixed, by what factor was the radius cha
    6·1 answer
  • HELP PLEASE!!<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=6x%20%5E%7B2%7D%20%20-%2013x%20-%205" id="TexFormula1" title="6x ^{2} - 13x
    8·2 answers
  • Carter is famous for his taco soup. His soup requires 2 cans of black beans for every 2 3/4 jars of salsa
    10·1 answer
  • The ordered pairs (0, 2) and (1,6)
    12·1 answer
  • An item is regularly priced at $15. Josh bought it at a discount of 25% off the regular price.
    6·1 answer
  • Find the length of side x in simplest radical form with rational denominator?
    14·1 answer
  • Do the ratios 9:20 and 3:4 form a proportion?
    5·2 answers
  • F(x) = 4x, g(x) = x^4 find gog
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!