1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
blsea [12.9K]
3 years ago
10

A telephone company charges a fixed monthly rate plus a rate per minute of usage. The company charges $120 for 100 minutes of us

age and $95 for 50 minutes of usage. An equation can be written to show the relationship between the total minutes used (x) and the total monthly charges (y). Which of the following best describes the steps to draw the graph of y against x?
a. Draw a graph which joins the points (100, 120) and (50, 95) and has a slope = 0.50
b. Draw a graph which joins the points (100, 120) and (50, 95) and has a slope = 2
c. Draw a graph which joins the points (120, 100) and (95, 50) and has a slope = 2
d. Draw a graph which joins the points (120, 100) and (95, 50) and has a slope = 0.50
Mathematics
1 answer:
soldi70 [24.7K]3 years ago
6 0
The answer to this is C.
You might be interested in
Passes through (-2,2), Parallel to a line whose slope is -1. ​
Lyrx [107]

Answer:

.

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Which number is composite?<br> 2<br> 5<br> 11<br> Done
kari74 [83]

Answer:

None of the above.

Step-by-step explanation:

They are all prime numbers!

3 0
3 years ago
Which is greatest to least 1.001, 1.1,1.403, 1.078
Viktor [21]
1)    1.403

2)    1.1

3)    1.078

4)    1.001

HOPE THIS HELPED :)
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Express the sum or difference as a product: cos 4x - cos 6x
Jobisdone [24]
Cos -2x or -cos2x, it's the difference.
3 0
3 years ago
Helppppppppppppppppppp
ludmilkaskok [199]

The total money spent for the Dinner and Dessert is $22 so to figure out how much was spent on the taxi ride you're going to want to subtract $22 from $31 (31 = x + 22) or (31 - 22 = x).

6 0
3 years ago
Other questions:
  • If 3 1/2 pounds of bananas cost $1.96, how much would one pound cost?
    6·1 answer
  • What is ten times as much as .09
    6·1 answer
  • (8)+-(6)+-9<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%285%29%20-%20%287%29%20%2B%20%289%29%20%2B%208%20-%204" id="TexFormula1" title
    11·1 answer
  • ....................................
    14·2 answers
  • Someone help please!!
    7·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Cfrac%7B7%7D%7B9%7D%20%20%5Ctimes%20%20%5Cfrac%7B5%7D%7B6%7D%20" id="TexFormula1" title="
    14·1 answer
  • How to breathe?? I’ve never done it before and apparently that’s not normal plz help
    7·1 answer
  • Help please I don’t get it &amp; I’m terrible at math.
    5·2 answers
  • The temperature at 12:00 p.m. was 8°C. At 7:00 p.m., the temperature was -6°C. What was the change in temperature (in degrees Ce
    8·1 answer
  • four student who work at the the flower shop decided to set up a flower stand in a neighboring town. at the end of the day their
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!