1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gizmo_the_mogwai [7]
3 years ago
9

A calculator that is regularly priced $20 is on

Mathematics
1 answer:
elixir [45]3 years ago
8 0

Answer:

$12.00

Step-by-step explanation:

a product that normally costs $20 with a 40 percent discount will cost you $12.00, and you saved $8.00.

You might be interested in
Can some one help me on this pls :(
Julli [10]

Answer:

Step-by-step explanation:

1= 2/3

2=5/6

3=21/40

4= 2 11/20

5= 1 1/3

6=5/6

7=1 1/2

8=9/10

9= 5 1/6

10= 2 1/2

6 0
2 years ago
Jason's mom drove at 100 km/h for a 160 km trip. How much longer would
choli [55]

Answer:

Here is the way to get the answer

Step-by-step explanation:We use the formule: t=S/v. So:

+ t1= 160/100 = 8/5 hrs = 5760''

+ t2= 160/90 = 16/9 hrs = 6400''

=> t2-t1= 6400 - 5760 = 640'' = 10'40''

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
4. 7 + 14x<br> What does that mean
kotegsom [21]

7 + 14x means that a number x (x could be any real number) times 14 is added to 7.

So if x = 2:

7 + 14x = 7 + 14(2) = 28 + 7 = 35

Happy to help!

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
39-(15z+48)/27=35 what is z
Hatshy [7]
39-(15z+48)/27=35 39-35=(15z+48)/27 4=(15z+48)/27 108=15z+48 108-48=15z 60=15z z=60/15 z=4
7 0
3 years ago
2.16= with the repeating decimal being 6
Goshia [24]

Since the .16 is in the hundredths place, the fraction is 2 16/100, or 216/100

But if you need to simplify it it's 2 4/25, or 54/25

3 0
3 years ago
Other questions:
  • 3x-2y&lt;10 <br> in a graph<br> graphing linear equalities
    5·1 answer
  • 132=-6+3(1-5p) solve the equation
    13·2 answers
  • What is the measure of the angle?
    11·1 answer
  • An airplane flies at a rate of 356 km/h. The plane travels a total distance of 1424 km. (Use Distance = Rate * Time for your equ
    9·1 answer
  • What is the graph of y = 0.4x
    10·2 answers
  • Find the value of x in each figure
    10·1 answer
  • Evaluate the following:<br><br> Options are:<br> -20<br> 0<br> 20<br> The integral diverges
    11·1 answer
  • A package of 4 pairs of insulated gloves costs ​$33.16. What is the unit price of the pairs of gloves​?
    10·1 answer
  • The volume of a cylinder is 5401 cubic meters and the height is 15 meters. Find the length of the diameter of the cylinder.​
    14·1 answer
  • P pennies added to 22 pennies
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!