1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ivolga24 [154]
3 years ago
12

Please help and explain the question is in the picture

Mathematics
2 answers:
Digiron [165]3 years ago
8 0

Answer: 123 square feet

Step-by-step explanation: The question is a little odd, but I can break it down easily. It wants us to find the area of a three foot border around his room.

First, the whole area of his room is 20 x 24 = 480

Next, we have to make the measurements 3 feet smaller on each wall, so 17 x 21 = 357

Finally, to find the area of the border, we simply do 480 - 357 = 123

He needs to buy 123 square feet of carpeting

Hope this helps!

givi [52]3 years ago
4 0

Answer:

123

Step-by-step explanation:

Yeah what they said above

You might be interested in
A bag of 8 apples cost $2.88. What is the cost of one apple
k0ka [10]
You have to use the formula cost over quantity Divide 8 and $2.88 The answer is. 0.36
6 0
4 years ago
How to write twenty seven billion three million ninety five thousand
Minchanka [31]
1 billion is 1,000 million   1,000,000,000
so 

27,003,095,000
3 0
4 years ago
PLEASE HELP WILL MARK AND 5 STARS I BEG OF U
jek_recluse [69]

Answer:

X=120

X=54

Step-by-step explanation:

(this is for the top one and the one below the top one)

(I think they are right)

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which numbers are solutions of the inequality? Choose all that apply.
Nady [450]
Can you post the answer choices please ??
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Algebra 2 semester 2 activity 4.1.1
podryga [215]
I don’t know what your asking
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the square root of 1.69? show work ...?
    15·2 answers
  • Kim estimates that the faucet in her kitchen drips at the rate of 1 drop every 2 seconds. Erik wants to know how many times the
    7·1 answer
  • What times what equals 64
    12·1 answer
  • 4/3x -3 ≤ -11<br><br> Please show how you got your answer!!
    6·1 answer
  • Two trains leave the same station at the same time, but are headed in opposite directions. One train travels at 70 mph and the o
    7·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Csqrt%5B6%5D%7Bx%20%7B%7D%5E%7B2%7Dy%20%7B%7D%5E%7B3%7D%20%20%7D%20" id="TexFormula1" tit
    7·1 answer
  • Given that the acceleration vector is a(t)=(−1cos(1t))i+(−1sin(1t))j+(3t)k, the initial velocity is v(0)=i+k, and the initial po
    9·1 answer
  • Someone please help me with this
    14·1 answer
  • Solve for x and y x+y=32 x−y=8
    9·1 answer
  • So you go to the store one day with 50$ to spend. You wanna buy some apples and some pears. The apples are 5$ per pack (3 in eac
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!