1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
stich3 [128]
3 years ago
6

Use the expression x - 6 / x + 4 How many excluded values are there?

Mathematics
2 answers:
Natali5045456 [20]3 years ago
6 0

How many excluded value(s) are there? the answer is 1


Sladkaya [172]3 years ago
5 0

Answer:

It's 1

Step-by-step explanation:

Just answered it and got it correct on e2020

btw the next one is -4

and the one after is -3, and -2

You might be interested in
Debbie is running to raise money for a fundraiser. If her goal is to run 56 miles , how many days will debbie need to run if she
Nina [5.8K]

Answer:

32 days.

Step-by-step explanation:

56 / 1.75 = 56 / (7/4) = 56 * 4 / 7 = 32.

3 0
3 years ago
PLSSSSSSS HELPPPPPPPP AS SOOON AS YOU CANNN
ludmilkaskok [199]

Answer:

238.64 cm

Step-by-step explanation:


4 0
2 years ago
A 45-45-90 right triangle is formed when a ____ is cut in half
netineya [11]

Answer:

Square

Step-by-step explanation:

A square has four 90° angles.  By cutting it diagonally in half, you form two 45-45-90 triangles.

3 0
3 years ago
....................................................................
dexar [7]

Answer:

A D

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Emily stopped at a produce stand to buy some tomatoes.Tomatoes cost $1.25 per pound at the stand. Emily bought 5 tomatoes that w
eimsori [14]
<em>Well if its 1.25 per pound... and if there are 5 tomatoes total that weigh 1.80 lb... Then you would do the following:</em>
1.25 <em>(price per pound)</em> multiplied by 1.80 <em>(total of pounds)</em> Then that equals out to a total of: <em>2.25</em>
So, that would be your total.  <em><u>2.25
</u></em>
<em>~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
<u></u>Hope this helps! :) 
Anymore questions, please feel free to ask! 
</em>
8 0
3 years ago
Other questions:
  • How many solutions does 4(x-5)+2=4x—18 have??
    5·1 answer
  • 2x - 5 = 11<br> Pease Answer Quickly
    12·2 answers
  • A sphere has a diameter of 24 units. What is its volume in cubic units?
    7·2 answers
  • For each equation, determine whether it represents a direct variation, an inverse variation, or neither.
    14·1 answer
  • What is the solution to the following equation?
    5·2 answers
  • Monica Perez $3000 in a savings account that pays 3.3% simple interest Manuel put $3000 in a savings account that pays 3.3 inter
    14·1 answer
  • Any help please it is a bit hard for me
    13·2 answers
  • Find the unit rate. Kenny reads 58 page in 23 minute. how many pages Kenny reads per minute
    15·1 answer
  • 6. A registered nurse (RN) gives a patient 1/2 tablet of morphine for pain.
    6·1 answer
  • Find<br> an irrational number for the square if 20
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!