1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
uranmaximum [27]
2 years ago
11

Hailey is making 36 mini- pumpkin pies. Each pie takes 6 ounces of pumpkin. The cans of pumpkin are 2 pounds each. How many can

of pumpkin does she need to buy?
Mathematics
1 answer:
serious [3.7K]2 years ago
3 0
1 pound = 16 ounces

6 ounces each pie

36 mini pies to make

36 × 6 = 216 ounces needed to make 36 mini pies

216 ÷ 16 = 13.5 pounds
if each can of pumpkin is 2 pounds,
13.5 ÷ 2 = 6.75 so that would be 7 cans of pumpkin
You might be interested in
5 1/10 divided by 1 1/5
hoa [83]
4.25 is the correct answer
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Use set notation to write the members of the following set, or state that the set has no members. Odd numbers between 2 and 82 t
adell [148]

Let the set of all Odd multiples of 9 between 2 and 82 be denoted by D, then, using set-builder notation,

D=\{ 18n+9 \mid n \in \mathbb{N}, 0\le n\le 4 \}

The odd multiples of 9, m, in the range 2\le m \le 82 form the set

\{9,27,45,63,81\}

Each member of the set is a term of the arithmetic progression

U_n=18n+9

where the values of n range from 0 to 4, or 0\le n\le 4

Putting these facts together, we get the result

D=\{ 18n+9 \mid n \in \mathbb{N}, 0\le n\le 4 \}

Learn more about set-builder notation here: brainly.com/question/17238769

3 0
3 years ago
Help meeeeeeeeeeeeeee fast
Olenka [21]

Answer:

g+192=354

Step-by-step explanation:

g and 192 MORE, the more tells you that you are adding 192 to g. and it is saying that g+192=354.

5 0
3 years ago
At the calendar shop, wall calendars cost $7 and desk calendars cost $4. Zeke spent $47 to buy 8 calendars. How many of each typ
Paha777 [63]
Desk calendar bought=3
Wall calendar bought=5
7 0
2 years ago
A person invested $2,500 in an account growing at a rate allowing the money to
sveta [45]

Answer:

Step-by-step explanation:

A person invested $2,500 in an account growing at a rate allowing the money to double every 11 years. How long, to the nearest tenth of a year would it take for the

value of the account to reach $3,800?

The formula for exponential growth given as:

A(t) = Ao (1/2)^t/t½

A(t) = Amount after time t = $3,800

Ao = Initial amount invested = $2500

t = Time in years

t½ = Time it takes to double = 11 years

Hence,

3800 = 2500(1/2)^t/11

Divide both sides by 2500

3800/2500 = 2500(1/2)^t/11/2500

3 0
3 years ago
Other questions:
  • An above ground pool in the shape of a cylinder has a diameter of 18 feet and a height of 4.5 feet. if the pool is filled with w
    14·1 answer
  • A 5-pack of popsicles costs $0.95. What is the unit price?
    9·2 answers
  • Mr. Bennett is comtemplating which chauffeur car service to take to the airport the first cost 26$ up front and 1$ per mile the
    15·1 answer
  • Simplify the expression 5 + 2 ⋅ {(2 + 5) ⋅ 5 + 5] <br><br> 1: 55 <br> 2: 85<br> 3: 105 <br> 4: 115
    8·2 answers
  • A jar contains 7 blue cubes,4 blue spheres, 5 green cubes, and 6 green spheres. If you select an object at random, what is the p
    5·2 answers
  • X2 + 9x + 2 = 0 has how many real solutions
    9·2 answers
  • What is the length of a diagonal of a square with a side length of 8?
    11·2 answers
  • A student at a local college just completed 11 credit hours. His grade report is presented below.
    11·1 answer
  • How much time would it take for an airplane to reach it's destination if it is moving at a speed constant speed of 750km/h for a
    7·1 answer
  • Acellus
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!