1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lana [24]
3 years ago
11

Mr. fudge is going to roll two fair dice. what is the probability that the sum will be 4 or less?

Mathematics
1 answer:
Kay [80]3 years ago
4 0

Answer:its going to be 8

Step-by-step explanation:because 4 + 4 = 8,

4 is a fair number and equal.

You might be interested in
Need answer today please
tiny-mole [99]

Answer:

Step-by-step explanation:

304

 

6 0
3 years ago
Brainliest for correct awnser! What is the domain of f(x)?
Marina86 [1]

Answer:

\mathrm{B.} All real numbers except x = 2, x = 5

Step-by-step explanation:

If the denominator is equal to 0 then the function would be undefined.

Set the denominator equal to 0.

x² - 7x + 10 = 0

Factor the left side of the equation.

(x - 5)(x - 2) = 0

Set the factors equal to 0.

x - 5 = 0

x = 5

x - 2 = 0

x = 2

The domain is all real numbers except x = 2 and x = 5.

5 0
3 years ago
If 2a/4=b/4 and b≠0, what does 5b equal in terms of a?
dedylja [7]

Step-by-step explanation:

you must have made a typo here.

none of the answer options are correct for the given problem.

let me just show you what you told me, and how I can solve at least this :

2a/4 = b/4

this simply means (multiply both sides by 4) :

2a = b

so, 5b is then (multiplying both sides by 5) :

5×2a = 5b

10a = 5b

but again, "10a" is not among the offered answers.

so, I don't know if you made a mistake with the basic problem or with the answer options.

8 0
1 year ago
A case of 8 items costs $9.44 at Costco. What is the price of each item?
Anarel [89]

Answer: $1.18 per item

Step-by-step explanation:

9.44/8=$1.18 per item

5 0
1 year ago
Quincy bought necklaces for $8.00 each. At what price would he need to sell them to make a 25% profit
Zepler [3.9K]

10 dollars. 8÷4=2. 8+2=10

25%= 4

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Nicole plotted the points (3,1),(3,7), and (6,1) on a coordinate plane. Which ordered pair should Nicole plot next to complete a
    13·1 answer
  • Can anyone help me on #7 and #8
    8·2 answers
  • An airliner maintaining a constant elevation of 2 miles passes over an airport at noon traveling 500 mi/hr due west. At 1:00 PM,
    13·1 answer
  • URGENT 15 POINTS<br> find the measure of angle x
    7·1 answer
  • Of the 420 sandwiches Joanna makes 20% are tuna sandwiches 40% are are ham sandwiches and the rest are egg sandwhiches.How.many
    14·2 answers
  • Tacoma's population in 2000 was about 200 thousand, and had been growing by about 9% each year. a. Write a recursive formula for
    8·2 answers
  • PLS HELP AND SHOW WORK I WILL GIVE BRAINLIEST + EXTRA POINTS WHOEVER SHOWS WORK......
    13·1 answer
  • How many radians is 90 degrees
    11·1 answer
  • Copy the proof on paper, mark the givens in the diagram, and fill in the blanks to complete the proof.
    11·2 answers
  • Use the Pythagorean Theorem to find the missing length and then round the result to the nearest tenth. a = 6, b = 3, C = ​
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!