1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zaharov [31]
3 years ago
15

How can 9+3 =12 help you solve 12-9?

Mathematics
2 answers:
Dovator [93]3 years ago
7 0
9+3=12, 12-9=3, since those three numbers are in the first equation.
d1i1m1o1n [39]3 years ago
3 0
Well you know that 9+3=12 so you can reverse it and do 12-9=3 .Because 3 is the only one left in the equation of 9+3=12.
You might be interested in
THIS IS SO CONFUSING! I hate this
djyliett [7]

Answer:

2 and 6 for the circles.

-18 for the square.

Step-by-step explanation:

-3 times a number is -6.

-3 \times 2 = -6

The number is 2.

2 times a number is 12.

2 \times 6 = 12

The number is 6.

6 times -3.

6 \times -3 = -18

The number is -18.

3 0
3 years ago
Solve the system: <br> 2x+6y=36<br> x+4y=20
Assoli18 [71]

<u>Let's solve this problem step-by-step</u>

<u>Let's set</u>:

   2x + 6y = 36 -- equation 1

   x + 4y = 20 -- equation 2

(equation 2) * 2

   2x + 8y = 40 -- equation 3

(equation 3) - (equation 1)

   2y = 4

   y = 2 -- equation 4

Plug (equation 4)'s value of y into (equation 2)

   x + 4(2) = 20

   x = 20 - 8

   x = 12

<u>Thus x = 12 and y = 2</u>

<u>Let's check, by substituting these values</u>

  2x + 6y = 36\\2(12)+6(2) = 36\\24+12=36\\36=36\\\\x+4y=20\\12+4(2)=20\\12+8=20\\20=20

<u>Answer: x = 12 and y = 2</u>

Hope that helps!

5 0
2 years ago
Complete the page for 15 points.
sergey [27]

Answer:

1. 15, 16, 17

2. 21, 23, 25

3. 44, 46, 48

4. -4, -3, -2

Step-by-step explanation:

1)

Step 1. Writing an equation

Let's set x as the second number in the equation.

This means that the first number is x-1, and the third number is x+1.

We know that the sum of the three numbers is 48, so:

(x-1)+x+(x+1)=48

Step 2. Solving the equation

x-1+x+x+1=48

x+x+x-1+1=48

3x=48

x=16

<em>So the answer is 15, 16, 17</em>

2)

Again, let's set x as the middle number.

Odd numbers are 2 numbers apart, so the first number is x-2, and the third is x+2.

This means that the equation must be:

(x-2)+x+(x+2)=69

x+x+x=69

3x=69

x=23

<em>The numbers are 21, 23, and 25</em>

3)

x will be the middle number

Even numbers are 2 numbers apart, so the first number is x-2, and the third is x+2.

This means that:

x-2+x+x+2=138

x+x+x=138

3x=138

x=46

<em>The numbers are 44, 46, and 48.</em>

4)

x will be the middle number.

x-1=first number, x+1=third number

x-1+x+x+1=-9

3x=-9

x=-3

<em>The numbers are -4, -3, and -2.</em>

3 0
3 years ago
What is the line that goes through (-5,1) and perpendicular to y= 5/4x + 3
lesya [120]
Sorry just commenting for something
5 0
2 years ago
Find the total number of outcomes in each experiment. Write your answers on a sheet of paper.
nevsk [136]

Answer:

Step-by-step explanation:

In each option you need to find the number of outcomes of a single event and then multiply that by the number of times that event takes place.

1. 2 outcomes (heads and tails)

2. 6 outcomes (2 outcomes * 3 tosses)

3. 60 outcomes (6 outcomes per die * 10 rolls)

4. 12 outcomes (6 outcomes per die * 2 rolls)

5. 10 outcomes (10 numbers on the pad)

6. 52 outcomes (52 cards in a regular deck)

7. 32 outcomes (32 letters in the alphabet)

8. 7 outcomes (7 letters to choose from)

9. 10 outcomes (10 letters to choose from)

10. 36 outcomes (36 crayons to choose from)

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Can someone please help me asap !!!!!!.???
    9·2 answers
  • How do you solve this linear systems of equations?<br> x+3y−z=24<br> x+2y+5z=13<br> x+z=12
    5·1 answer
  • SALES Cars and trucks are the most popular vehicles. Last year, the number of cars sold was 39,000 more than three times the num
    10·1 answer
  • Find the unknown side length for the parallelogram.
    15·1 answer
  • Please help ASAP ill give you 20 points and brainly :c
    15·1 answer
  • I need to know the answer
    7·2 answers
  • 3/4 pound of Colby cheese costs $1.69. Find the unit price per pound. (3/4 pound=12)
    14·1 answer
  • -7/33 x (-11/7) PLEASE ANSWER ASAP &gt;_
    7·2 answers
  • -8=-5+x+9 what are the steps to this equation?
    9·1 answer
  • James, Gilbert, Matthew, and Simon ran in a relay race. Their times are listed in the chart below. Student James Gilbert Matthew
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!