1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
fgiga [73]
3 years ago
12

Please help 50 points

Mathematics
2 answers:
Airida [17]3 years ago
4 0

Answer:

the third option, it is misleading because you would expect blue to be much larger due to how it is proportioned

Step-by-step explanation:

Marrrta [24]3 years ago
3 0

Answer:

The Y-Axis doesn't start at zero

Step-by-step explanation:

which hides the fact that both graphs have more between y=0 and y=100 that is not shown.

The way it is presented makes A look tiny compared to B. But if you add back the area between y=0 and y=100, the graphs actually are more comparable in value

You might be interested in
What is 7/1 dividend by 14/3
katrin2010 [14]
7/1 x 3/14 = 21/14 = 3/2 = 1 1/2

The answer is 1 1/12 or 1.5, but I recommend the fraction way since the problem was in fractions!
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
pam uses 1 half cup of milk for each milkshake if she makes 18 milk shakes how many cups of milk does she use
Serga [27]
I am not going to give you the answer, but I am going to tell you how to do it. You first put 18 over 1, and multiply that by one half. (You multiply across.)
5 0
3 years ago
The cost of 90 kg of rice is 4500. what is the cost of 2 quintal of rice?​
gayaneshka [121]

Answer:

The cost of 2 quintal of rice is $10,000.

Step-by-step explanation:

To determine the cost of 2 quintals of rice, knowing that 90 kilos of said product is worth $ 4,500, it is first necessary to establish the equivalence between quintals and kilograms. In this regard, a quintal is equivalent to 100 kilograms, so 2 quintals are equivalent to 200 kilos.

Now, to determine the cost per kilogram of rice, the following calculation is required:

4,500 / 90 = X

50 = X

Therefore, 1 kilogram of rice costs $ 50. Thus, since 200 x 50 equals 10,000, 2 quintals of rice will cost $ 10,000.

5 0
3 years ago
Find the circumference of each circle
cestrela7 [59]

Step-by-step explanation:

Multiply the radius by 2 to get the diameter. Multiply the result by π, or 3.14 for an estimation. That's it; you found the circumference of the circle

And then for diameter you have to Multiply the diameter by π, or 3.14. The result is the circle's circumference.

8 0
3 years ago
What makes up the sides of an angle?
lesantik [10]
The sides of the angle are the lengths which it is formed
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the difference quotient please
    7·1 answer
  • John likes to collect stamps. He also shares his stamps with his big brother. John has 68 stamps in his collection. He gives 4 t
    13·1 answer
  • Which describes the amount of product a seller is able to make?
    15·1 answer
  • Which of the following is an odd function?
    9·2 answers
  • Help please....Thanks
    6·1 answer
  • How to solve<br>3|8x|+8=80
    11·1 answer
  • The state sales tax on clothing is 5.5%. What is the cost of a $25 shirt,
    9·1 answer
  • What is the maximum for g(x)
    12·2 answers
  • 4 = ⅝ + w <br><br> what is w please show work or explain
    5·1 answer
  • Please solve with explanation
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!