1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Zielflug [23.3K]
3 years ago
10

What is c in the equation 2x2-3x-4=5

Mathematics
1 answer:
djverab [1.8K]3 years ago
3 0

Answer:

um well if C would be the X then

Step-by-step explanation: 2 times 2 is four now you have to figure out which number minus 4 is 5 which would be nine then you go back to the 3x part and the only way to get nine from a 4-3 is it would have to be a negetive so then you see that 2 plus seven is 9 or 2- (-7) is 9 so you find three times -7 =-2.33333333

You might be interested in
What 7.9% written as a decimal
eduard
The answer is  0.079

*Remove percent sign 
*Move decimal back 2 times
7 0
3 years ago
Janet sees this tag on a $70 hand bag. How much is the new price of the bag?
rjkz [21]
The cost is $45.50 for the bag
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help please
natta225 [31]
Using V = ⅓[base area×height]
V= ⅓[ (5.5÷4)² × 2.6]
v= ⅓[ 4.92]
v = 1.6m³
8 0
3 years ago
Describe a model that represents 3/3 times 4/4
galben [10]
They are both fractions, but 3/3 is 1 whole and 4/4 is 1 whole also. so 1 whole times 1 whole equals 1 number form of my explanation: 3/3=1 4/4=1 1x1=1 Describe complete!
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The cost of oranges varies directly as the number of oranges sold. If 8 oranges cost $10.40, how many oranges can be bought for
alexdok [17]

Answer:

26

Step-by-step explanation:

if you can get 8 oranges for 10.40 then divide 10.40 by 8. you can get each orange for 1.3. you need to know how many oranges you can get for 33.8 so divide that by 1.3 and you get 26

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A bookstore costs $90 a day to keep open, and spends $12 for each book it sells. the store charges $18 for each book it sells. I
    11·2 answers
  • A carnival costs $10.50 to enter plus an additional $3.50 per ticket for rides and food.
    8·1 answer
  • Please help? ill give brainliest too
    13·2 answers
  • A 12 pack of Dove Hand soap cost $8.84 what is the unit rate.
    11·1 answer
  • Identify the property demonstrated by the equation.
    7·1 answer
  • 0.75 convercion a mixto
    13·1 answer
  • Find the mean, median, mode for 41,41,41,42,42,43,43,43,43,45,45,45,46,46,46,46,46,46,46,49,49,50,51,51,53,54,55,55,56,56,57
    12·1 answer
  • Im borxd wanna talk:)
    14·1 answer
  • If 50 grams of sweats cost $2.10,find the cost of 380 of sweats,giving your answer correct to the nearest 5 cent
    11·1 answer
  • Please just state if they are agasent, supplementary, or neither!!! I need nothing else!!!​
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!