1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nalin [4]
3 years ago
10

If a pool table measures 4 ft by 8 ft , what is the diagonal length from the bottom right pocket to the nearest tenth?

Mathematics
1 answer:
puteri [66]3 years ago
5 0

Answer:

8.9 ft

Step-by-step explanation:

Use Pythagorean theorem,

a² + b² = c²

√(a² + b²) = c

The diagonal is the hypotenuse of the rectangular pool table.

So,

√(4² + 8²) = c

√(16 + 64) = c

√(80) = c

8.944... = c

Nearest tenth:

8.9

You might be interested in
Can someone help me with this please?
GarryVolchara [31]

Answer:

16.49

Step-by-step explanation:

21^2 - 13^2 = 272

square root 272 = 16.49

7 0
2 years ago
Help plz will give brainliest
astra-53 [7]
It should be D, I did the math :)
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
If 24 women can dig a field in 14 days, how long will 16 women take to dig the same field?​
myrzilka [38]
27-28 days, the actual answer is 27.4285714 days, but it depends on how you’re instructed to round your answer
6 0
2 years ago
How much honey does a beekeeper take from the hive
juin [17]
A milllion probably like 1 million
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A bakery offers a sale price of $2.80 for 3 muffins. What is the price per dozen?
puteri [66]

Answer: 11.2$

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Other questions:
  • I am really confused on this and need help.
    10·1 answer
  • You are playing a board game and your playing piece
    13·1 answer
  • The height of a boy is 1.46 meters. If there are approximately 3.28 feet in one meter, what is the height of the boy in inches?
    11·1 answer
  • The sum of two numbers is -18. If the first number is 10, which equation represents this situation, and what is the second numbe
    7·1 answer
  • Please help, due tomorrow
    13·2 answers
  • How many solutions exist for the given equation?
    14·1 answer
  • A 24 lb. bag of dog food sells for $10.56. What is the unit price per pound?
    8·2 answers
  • How to solve the problem
    13·1 answer
  • Use rounding to estimate the product of 5, 555 and 4, 444. Round both numbers to the nearest thousand to find your answer.
    13·1 answer
  • Harry’s company can store 50,000 units of their new product in the warehouse, the maximum capacity for the warehouse. They sold
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!