Answer:
What do,you mean
Step-by-step explanation:
The answer is that it is a statistic
42.5p=c
You get you get the number 42.5 since you know 10 people paid 425, you would divide 425 by 10 to know how much every person paid.
M is representing the amount of money each person paid
(M)10=425
M=425/10
M=42.50 <- since it’s about money
Each person paid $42.50
The cost for 15 people is $637.50.
42.5p=c
42.5(15)=637.5
5.28 / 12 = 0.44 per oz
7.96 / 18 = 0.4422 rounds to 0.44 per oz
technically, by rounding to the nearest cent, they are the same cost.
First, we must find the common denominator (12) ✵
10/12-6/12 ✵ ✵ ✵ ✵
Now, why 10? ✵ ✵ ✵
Because we CAN'T just take the denominator and change it; we must change both the denominator AND the numerator:
✵ • - ○
4/12 ✧ ✩ ✶ ✺ ✱
We can simplify, or reduce, this fraction: ✱ ✱
1/3 ✩ ✦ ✤
I hope it helps!
